Снимка: iStock
Първите три месеца на 2020 г. преминаха под доминацията на глобалната коронавирусна пандемия. Covid-19 успя да разболее стотици хиляди хора по света, да вземе десетки хиляди жертви и да остави вкъщи около 25% от населението на света.
Заразата много бързо разболя световните икономики и финансовите пазари. Глобалните фондови пазари се сринаха, а S&P 500 отбеляза най-бързия спад до мечи пазар в историята, докато волатилността достигна до най-високите си стойности от Глобалната финансова криза насам.
След като S&P 500 и Dow Jones загубиха съответно 20% и 23% през първите три месеца на 2020, те отбелязаха най-слабото първо тримесечие в историята. Предходното най-слабо постижение на S&P 500 за първата четвърт на годината бе през далечната 1938 година – спад от 19.4%.
Източник: Admiral Markets, MetaTrader 5, S&P 500, Дневна графика
Да видим и числата за основните борсови индекси по света през първото тримесечие на 2020, както и за златото, и петрола:
Както лесно може да види от числата, загубите на фондовите пазари са огромни и голяма част от индексите остават в зона на мечи пазар (спад от повече от 20%). Но нека да видим кои бяха и най-потърпевшите компании от кризата, причинена от коронавируса, както и тези, които успяха да се възпозлват от пандемията.
Кой и колко?
Едва ли е изненада, че повечето от най-потърпевшите акции са на компании от транспортния, туристическия и енергийния сектор.
S&P 500
Всъщност само 28 компании от 500-те в широкия бенчмарк S&P 500 успяха да се задържат на печалба през последните 3 месеца. Ето и най-големите печеливши, като не малка част от тях са от сектор здравеопазване:
Dow Jones
Единствената компания от “сините чипове” в Dow Jones, която съумя да избегне загубите през първото тримесечие на 2020, бе Microsoft. Софтуерният гигант приключи приблизитлено на нивата от началото на годината като се повиши със скромните 0.01%.
DAX 30
Във водещия немски борсов индекс DAX 30 нямаше нито една акция на компания, която да приключи първите три месеца на 2020 г. с печалби.
Какво да очакваме до края на 2020?
Фондовите пазари определено не изглеждат в добра форма на фона на коронавирусната пандемия и числата по-горе напълно доказват тежкото положение. Едва ли останаха хора, които да не знаят за започналата загуба на работни места и надвисналата икономическа рецесия.
Все пак има и лъч надежда и то не само един. САЩ гласуваха рекордна програма за икономически стимули на стойност 2 трилиона долара. ЕЦБ извади €750 милиарда за изкупуване на активи, останалите правителства и централни банки по света също направиха стъки към разхлабване на монетарните политики и въвеждане на фискални стимули, за да се преборят от тежките икономически ефекти от Covid-19.
В същото време не забравяйте известната мисъл на може би най-популярния инвеститор в света Уорън Бъфет:
“Страхувайте се, когато другите са алчни и бъдете алчни, когато другите се страхуват.”
S&P 500 – оттук накъде?
Сезонните тенденции също дават позитивен сигнал, когато говорим за широкия американски бенчмарк S&P 500. Вече разбрахме, че индексът регистрира най-слабото си първо тримесечие в своята история и загуби 20% от стойността си, което го оставя на ръба на мечи пазар.
Както споменахме предходното най-лошо постижение на S&P 500 е било през 1938 година. В онзи случаи през следващата част от годината широкия щатски индекс нараства с цели 54,6%, за да приключи годината с ръст от 24,5%. Вижте как се представял S&P 500 след големи спадове (над 10%) през първото тримесечие на годината на изображението отдолу:
Източник: Ryan Detrick, CMT
Освен това от 1950 година насам, април месец е вторият най-добър в календара за S&P 500. А ситуацията става още по-интересна, когато индексът пада през март. S&P 500 е нараснал в 10 от последните 12 пъти през април, когато е паднал през март.
Защо да инвестирате в S&P 500?
Хората правят инвестиции по всякакви причини, като например изграждане на състояние в дългосрочен план, плащане на обучение на дете, генериране на капитал за собствен бизнес, планиране на пенсиониране, постигане на финансови цели или просто увеличаване на разполагаемия доход.
Темата за инвестиции в S&P 500, както и в други финансови активи, става все по-актуална в последните години на фона на ниските лихви по банковите депозити, по-високата инфлация от лихвените проценти и прексънатия повече от 10-годишен ръст на фондовите пазари в САЩ.
Ниските лихви и доста по-високата от тях инфлация са част причините инвестиции в S&P 500 и други финансови актив да набират сериозна популярност, в търсене на по-висока доходност на наличния капитал.
Докато влагането в банкови депозити изглежда ще има негативна доходност поне в краткосрочен и средносрочен план, то S&P 500 предлага доказана позитивна възвръщаемост в дългосрочен план.
Според историческите данни средната доходност на S&P 500 от 1926 година до 2018 е приблизително 10%. А откакто индексът включва 500 компании (от 1957 година) до 2018 средната годишна възвръщаемост е около 8%. За 2019 година (до 17 декември) доставената от S&P доходност на инвеститорите е 27.40%.
Как да направите своите инвестици в S&P 500?
Първата стъпка е да си отворите реална сметка в регулиран инвестиционен посредник. След това ще трябва да изтеглите платформа за търговия на финансовите пазари, която Ви дава достъп до възможности за инвестиции в S&P 500.
Ето и различните опции, които можете да откриете:
Всяка от описаните възможости има своите предимства и недосттъци като отделния инвеститор трябва сам да прецени за себе коя отговаря най-добре на неговия начален капитал, толернатност към риск и финансови цели. Все пак веряотно и трите въможности ще дадат сравнително близка доходност в дългосрочен план, тъй като базовия актив винаги е индекса S&P 500.
Източник: Admiral Markets
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи на финансовите пазари