Снимка: iStock
Понеделник е, но във въздуха на пазарите витае оптимизъм. Предварителните признаци, че разпространението на коронавирус може да се забавя, въпреки че САЩ се насочват към най-лошата си седмица до момента, насърчиха инвеститорите, изпращайки фючърсите към по-високи нива.
Ню Йорк отчете спад в новите инфекции и смъртните случаи в неделя, а президентът Доналд Тръмп заяви, че има „светлина в края на тунела“.
Най-лошото е много напред, що се отнася до вируса, но в призива за деня, главният американски стратег на Morgan Stanley Майк Уилсън заяви, че най-лошото за акциите и инвеститорите е зад нас.
Той каза, че мечи пазари завършват с рецесии и че акциите са достигнали добра входна точка за инвеститорите.
„С принудителната ликвидация на активи през изминалия месец до голяма степен зад нас, безпрецедентната и необуздана парична и фискална интервенция, водена от САЩ, и най-атрактивната оценка, която наблюдаваме на пазарите от 2011 г., ние се придържаме към скорошното си мнение, че най-лошото е зад нас този цикличен пазар на мечки, който започна преди две години, а не миналия месец“, казва Уилсън в писмо.
Той добави, че настоящите нива на фондовите пазари ще се окажат добри входни точки на 6- и 12-месечен хоризонт.
„Мечите пазари завършват с рецесии, те не започват с тях, което прави риск/наградата по-привлекателен днес, отколкото беше от години; с обрат, че следващият крак на бичия пазар може да изглежда много по-различно от последния..."
Милиардерът от Уолстрийт Бил Акман бе с далеч по-положителен тон в серия туитове в неделя.
Бил Акман
✔
@BillAckman
Започвам да проявявам оптимизъм. Случаите изглежда са най-добри в Ню Йорк. Почти цялата страна е в процес на задържане. Изглежда, че хидроксихлориквинът и антибиотиците помагат. Има все повече доказателства, че честотата на безсимптомната инфекция може да бъде до 50X по-висока от очакваната.
След като индексът Dow Jones Industrial Average, затвори с 1.7% по-ниско в петък, фючърсите на акциите в САЩ се повишиха рано в понеделник, тъй като инвеститорите се съсредоточиха върху позитивността от Белия дом, че избухването на коронавирус скоро ще се стабилизира.
Фючърсите на Dow и S&P 500 сочат отваряне с 3.7% нагоре, а тези на технологичния Nasdaq с 3.8%.
Европейските акции също рязко се повишиха, заедно с азиатските пазари за една нощ, по предварителни признаци, вирусът може да се забави, с общоевропейския Stoxx 600 нараснал с 2.65%, а немският DAX добавил 4.3%.
Фючърси на суровия петрол се понижиха 3.2%, след съобщението, че организацията на страните износителки на петрол за обсъждане на съкращаването на производството се отлагат за четвъртък.
Президентът Тръмп предупреди, че следващите дни и седмици могат да бъдат най-трудните в пандемията, но нещата ще се подобрят. „САЩ ще достигне ужасяваща точка по отношение на смъртта, но това ще бъде момента, в който нещата ще започнат да се променят към по-добро“, каза той в неделя вечерта.
Терапиите с антивирусни средства и антитела за победа на коронавирус са обещаващи, но Администрацията по храните и лекарствата трябва да ускори темповете си, според бивш комисар на FDA.
Европа видя признаци на надежда, тъй като ежедневният брой на смъртните случаи в Италия падна до най-ниското си ниво от повече от две седмици, а новите смъртни случаи в Испания паднаха за трети пореден ден. Ежедневният брой на смъртните случаи на Великобритания обаче се повиши над този на Италия в събота, преди да слезе в неделя.
Apple е дарила повече от 20 милиона маски за лице в световен мащаб на фона на недостиг на оборудване за здравни работници на фронтовата линия на борбата с коронавируса, заяви главният изпълнителен директор Тим Кук в неделя. Технологичният гигант също започна да произвежда 1 милион лицеви щитове седмично.
Фючърсите на петрола спаднаха рано в понеделник, след като срещата между Саудитска Арабия и Русия беше отложена до четвъртък, тъй като напрежението между двете страни нарасна през уикенда.
Британският премиер Борис Джонсън беше приет в болница в неделя, тъй като симптомите му с коронавирус продължават. Джонсън беше диагностициран с вируса преди 10 дни и се самоизолира в резиденцията си в Даунинг Стрийт.
Кралица Елизабет произнесе петия телевизионен адрес на своето 68-годишно царуване с опит да вдигне духа на британския народ и да призове към единство в коронавирусната криза.
Още по темата:
Експерт: Ето кой ще е най-добрия сектор на 2020-та година
Световната банка: Пандемията ще предизвика голяма глобална рецесия