Възходът на биткойна стартира от финансовата криза преди 12 години. И сега, изглежда, че в среда на нова криза, криптовалутата може отново да получи силен тласък.
„Точно затова е създаден биткойнът (BTC)“, заяви Майкъл Новограц, главен изпълнителен директор на инвестиционната компания, фокусирана върху криптовалутата Galaxy Digital, пред CNBC миналата седмица.
Често срещано мнение сред биткойн биковете е че: щатският долар и другите валути в крайна сметка ще бъдат обезценени чрез инжектиране на трилиони долари помощ, свързана с коронавируса, и парични стимули от правителствата и централните банки. Това теоретично би трябвало да засили случая с биткойна, най-старата и най-голяма криптовалута, като хеджиране срещу инфлацията.
Такива прогнози в крайна сметка може да се сбъднат, но засега биткойн инвеститорите са останали в режим на задържане: Криптовалутата поскъпна над 7 000 долара в понеделник, но през последните няколко седмици тя се бори да задържи това ниво, което не е надеждно и сочи липсата на по-съществена енергия за по-нататъшен ръст, според технически анализатори.
„Приятното възстановяване от най-ниските нива оставя инвеститорите да се надяват“, пише в доклад на компанията за анализ на криптовалути Arcane Research. „Това обаче все още не е отразено в пазарните настроения.“
Всяка инфлация, произтичаща от фискални и парични стимули, може да отнеме известно време - отчасти поради по-висока безработица и спад в икономическото търсене, което може да облекчи натиска върху повишаването на потребителските цени в близко бъдеще.
Само в САЩ през последните две седмици на март бяха подадени приблизително 10 милиона нови искания за безработица, а икономистите от JPMorgan прогнозират, че през тази седмица доклад ще разкрие още седем милиона искания, подадени миналата седмица. Bank of America твърди, че липсата на ефективен политически отговор за контрол на разпространението на вируса ще тласне глобалния растеж през 2020 г. до свиване от 2.7%, вместо до 0.3%.
Ник Картър, партньор на Castle Island Ventures и съосновател на CoinMetrics, написа миналата седмица за CoinDesk, че обезценяването на парите „не се случва веднага, а с времето“.
Финансовата криза през 2008 г. накара Федералния резерв да удвои общите активи за няколко седмици, а след това отново удвои размера на баланса до повече от 4 трилиона долара през следващите няколко години. Но беше необходимо паричното предлагане, измерено от М2, повече от 12 години да се удвои, поне отчасти заради ниското търсене на заеми в годините след кризата.
Бурната реакция на пазара на биткойн досега на съобщението на Федералния резерв за основно неограничено количествено облекчаване може да разочарова някои биткойн-маниаци, които търсят по-бърз ръст в цената на криптовалутата.
Силвиян Саурел, автор на блога In Bitcoin We Trust, написа миналата седмица, че ход на американските регулатори за намаляване на изискванията за банков резерв може да доведе до създаването на нови пари „ad infinitum“.
"Тази безпрецедентна девалвация на валутата за толкова кратък период от време беше решена от Федералния резерв по напълно произволен начин", пише Саурел. Заключението му по същество беше, че хората трябва да купуват биткойни.
Джей Хао, изпълнителен директор на базираната в Малта борса за криптовалути OKEx, написа миналата седмица в публикация в блога, че ще бъдат необходими „по-активни мерки“ извън „безкрайността на QE“. Те могат да включват нова „свръх суверенна валута“ за справяне с търговските и икономическите дисбаланси, създадени от доминиращата роля на американския долар в глобалните финанси.
"В момента биткойн притежава характеристиките на свръх суверенна валута", пише Хао.
Надеждите на биковете са, че биткойн е „по-твърда“ валута в сравнение с щатския долар и получава допълнително сцепление от „разполовяването“ му, което предстои да се случи през май и става реалност веднъж на всеки четири години.
В исторически план при предходните две "разполовявания" биткойнът поскъпваше близо 20 пъти в следващата една година.
Очаква се през тази седмица търговците да получат шанс да наблюдават как се представят цените на други две криптовалути - Bitcoin SV (BSV) и Bitcoin Cash (BCH), докато преминават през собствените си четиригодишни разполовявания.
Някои анализатори заявиха миналия месец, че биткойн се търгува синхронно с американските акции. Това се разглежда като знак, че някои инвеститори продават криптовалутата като част от безразборните продажби и търсене на сигурност - в долари.
Олга Фелдмайер, изпълнителен директор на борсата за дигитални активи Smart Valor и „директен биткойн максималист“, както се описва самата тя, казва, че поскъпването на биткойна по-рано тази година подслажда надеждата, че криптовалутата ще служи като сигурен актив във време на пазарни сътресения.
Kraken, базирана в Сан Франциско борса за криптовалути, отбеляза в блог на 4-ти април, че обемът на търговията с PAXG на нейната платформа нарасна до 13 милиона долара през март, което е шесткратно увеличение от нивата през февруари.
"Клиентите на Kraken изглежда виждат PAXG като сигурно убежище, тъй като е подкрепено със злато, което обикновено действа като сигурно убежище на фона на икономическа несигурност", според публикацията.
Но има някои признаци, че биткойн може да се търгува повече като злато през последните седмици. VanEck, фирма за управление на активи, която предлага биткойн доверително управление на квалифицирани институционални купувачи, казва, че корелацията на цената на биткойн със златото скочи до 0.47 през последните няколко седмици на март, от средно 0.03 за последните осем години. (Корелация от 1 предполага перфектен синхрон в движението на цените на два актива.)
Дали биткойн е истинското цифрово злато? С повече финансови „базуки“, които се зареждат от правителствата и централните банки по света, това може и да се окаже истинската история на бъдещето, смятат пазарни наблюдатели.
„Много защитници на биткойна смятат, че той ще се окаже по-добър дългосрочен защитник на стойността от златото“, според публикацията в блога на Kraken. "Само времето ще покаже."
Но инвеститорите трябва да са особено внимателни. Защото невъзможност на биткойна да се задържи трайно над психологическата граница от 7 000 долара, може да го оттласне отново надолу към следващите ключови нива от 6 600 и 6 000 долара за монета.
От дъното си на 19-ти март, при 3 867 долара, биткойнът е поскъпнал сериозно и въпросът е дали инвеститорите няма да потърсят прибиране на част от печалбите си, преди предстоящото разполовяване.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи.
Още по темата:
Биткойнът се срина под 6 000 долара
Експерт: Златото и петролът могат да поскъпнат с над 10% от текущите си нива