Снимка: iStock
Що се отнася до изключително популярните, през последните години, индексни фондове (ETF), има трима големи играчи, а след се нареждат и всички останали. Но през първото тримесечие имаше един мениджър на активи, който бе лидер сред всички тях.
Данните от петък от FactSet показаха, че Vanguard и неговите фондове са набрали 48.5 милиарда долара капитал от инвеститорите през първите три месеца на годината, или повече от четири пъти повече от втория най-близък конкурент - BlackRock.
Някои от другите големи печеливши през тримесечието отразяват пазарния спад. Най-големият индексен фонд върху златото - GLD, набра около 4.3 милиарда долара.
Ето и към кои мениджъри на пари бяха насочени инвеститорските средства и от кои бяха изтеглени най-много, според данните на изданието:
Данни: FactSet
Както се вижда от графиката по-горе, един от най-големите губещи през първото тримесечие на годината е бил State Street, един от трите най-големи мениджъри на фондове. Нейният водещ фонд, SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY), все още е най-големия, но той също така стана свидетел на най-голям отлив през тримесечието, като загуби 13 милиарда долара капитал.
Това е така, защото институционалните инвеститори използват SPY като инструмент за търговия, както беше съобщено по-рано, докато отделните инвеститори, които искат да купят и държат акциите в S&P 500 са много по-склонни да използват по-евтината версия на Vanguard - VOO.
В действителност, с 18.4 милиарда долара приток на капитал през тримесечието, Vanguard S&P 500 ETF беше далеч и най-големият победител.
Какво трябва да знаете за индексните фондове?
Индексният фонд е вид взаимен фонд или борсово търгуван фонд (ETF), който държи всички (или представителна извадка) от ценните книжа в конкретен индекс, като целта е максимално да съответства на изпълнението на този показател. S&P 500 е може би най-известният индекс, но има много други. Можете да закупите индексни фондове от мениджъри на активи като BlackRock или Vanguard.
Когато купувате индексен фонд, получавате разнообразен подбор на ценни книжа с една лесна, евтина инвестиция. Някои индексни фондове осигуряват експозиция към хиляди ценни книжа в един фонд, което помага да се намали общият ви риск чрез широка диверсификация. Инвестирайки в няколко индексни фонда, проследяващи различни индекси, можете да изградите портфейл, който съответства на желаното ви разпределение на активите. Например можете да разпределите 60% от парите си в акции и 40% в облигации, едно доста популярно сред инвеститорите съотношение между двата актива.
Ползите от индексните фондове
Най-очевидното предимство на индексните фондове е, че те бият други видове фондове по отношение на общата възвръщаемост.
Една от основните причини е, че те обикновено имат много по-ниски такси за управление от другите фондове, защото се управляват пасивно. Вместо да има мениджър, който активно търгува, и изследователски екип, анализиращ ценни книжа и давайки препоръки, портфейлът на индексния фонд просто дублира това на следения от него индекс.
Индексните фондове държат инвестиции, докато самият индекс не се промени (което не се случва много често), така че имат и по-ниски транзакционни разходи. Тези по-ниски разходи могат да допринесат значително за възвръщаемостта ви, особено в дългосрочен план.
Търгувайки с ценни книжа по-рядко, отколкото активно управляваните фондове, индексните фондове генерират по-малки такси, които трябва да бъде предадат на техните акционери.
Индексните фондове имат още едно данъчно предимство. Тъй като купуват нови партиди ценни книжа в индекса всеки път, когато инвеститорите влагат средства във фонда, може да имат стотици или хиляди партиди, от които да избират, когато продават определена акция или облигация. Това означава, че те могат да продават партидите с най-ниски капиталови печалби и следователно с най-ниски данъци.
Недостатъците на индексните фондове
Портфейлът, както нараства заедно с индекси, така и пада с него. Ако имате фонд, който следи S&P 500 например, ще се радвате на височините, когато пазарът върви добре, но ще бъдете напълно уязвими, когато пазарът претъпява спад. За разлика от тях, активно управляваните фондове могат да променят експозицията си към индекса, по преценка на мениджъра и това да предпази инвеститорите от предстоящи понижения.
Също така диверсификацията е нож с две остриета. Тя намалява риска, но от друга страна намаляването на минусите понякога ограничава плюсовете. Кошницата от акции на един индексен фонд може да бъде повлечена от слабото представяне на някои от компонентите, в сравнение с друг индексен фонд с по-добре подбран портфейл.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за търговия с акции.
Още по темата:
Ето какво трябва да знаете за инвестирането в индексни фондове