Снимка: iStock
Джим Поулсън, главният инвестиционен стратег на Leuthold Group, смята, че моментът е подходящ за инвеститорите да добавят известен риск към своите портфейли и препоръчва да се съсредоточат върху акциите, които са по-нестабилни от по-широкия пазар.
Експертът твърди, че извършването на тези корекции на портфейлите сега, ще се отплати в дългосрочен план, дори ако акциите не задържат текущите си печалби от дъното, реализирани през последните три седмици.
Поулсън предложи пред финансовото издание Business Insider серия от осем начина, по които инвеститорите могат да подходят, за да осъществят тази идея.
По-конкретно, според Поулсън, сега е подходящ момент инвеститорите да преминат към акции с по-висока бета, които имат по-голяма присъща променливост от по-широкия пазар.
Той обяснява, че фокусирането върху бетата е добър начин да добавите риск и да засилите потенциалната възвръщаемост, без да прекалявате. Това отчасти се дължи на факта, че инвеститорите повишиха цената на инвестициите с ниска бета през последните няколко години за сметка на по-променливите компоненти.
"Цената на защитните инвестиции с ниска бета спрямо високата бета е с 50% по-висока, отколкото беше в средата на 2018 г.", написа Поулсън в неотдавнашна бележка до клиентите. „Относителната цена на акциите с висока бета, спрямо цикличните акции, е близо до едно от най-ниските нива през последните 20 години.“
Това е една от причините да помислите за поемането на малко повече рискове, според експерта. Той добавя, че има и признаци, че инвеститорите на пазара на облигации започват да очакват по-ускорена инфлация. Това е знак, че търговците очакват по-добър растеж и той е положителен за видовете инвестиции, за които говори.
"Има смисъл да започнете по малко да продавате някои от защитните активи и да преминете малко към по-голям риск", каза Поулсън.
S&P 500 е скочил с 27% за около три седмици, възстановявайки голяма част от спада си. На Уолстрийт има скептицизъм по отношение на това дали тези печалби ще продължат, тъй като акциите често се повишават след периоди на изключително силни загуби, само за да видят възстановяването на загубите си след това.
Но Поулсън твърди, че за малко по-дълъг период от време няма никакво значение дали пазарът вече е достигнал скорошното си най-ниско ниво или ще падне допълнително.
"Не знам дали всичко е приключило, но мисля, че много възможности са налице само когато хората все още се страхуват, че не е свършило най-лошото", каза той в интервю за Business Insider. "Ако през следващите няколко години акциите имат наистина хубав ръст спрямо текущите си нива, наистина ли ви интересува дали те ще стигнат до нови дъна през следващите шест месеца?"
На база на всичко казано дотук, Поулсън описва осем начини, по които инвеститорите могат да добавят привлекателни източници на по-голяма възвръщаемост към своите портфейли.
Най-ясният е (1) ETF-и на акции с висока бета. Някои от тях проследяват най-високите бета акции на определен индекс, като например Invesco S&P 500 High Beta ETF.
Поулсън отбелязва, че те са склонни да смесват бета игри с циклични акции, които се справят добре по време на мечи пазари.
"Този род фондове съдържат циклични имена, но също така и компании от растящата страна на Вселената", казва Поулсън.
Увеличеното излагане на (2) икономически чувствителни сектори като индустриалните и банковите компании също може да служи добре на инвеститорите, добавя той. Поулсън смята, че най-много се интересува от перспективни ETF-и, които включват здравословно представителство на компании от сектора на технологиите и комуникациите, заедно с по-нови финансови и дискреционни имена.
„Идеята е висок растеж, устойчивост и като цяло ниска степен на съотношение на дълга“, обясни той.
Малко по-сложен подход може да използва стратегията (3) 130/30 ETF-и, или дългосрочни фондове, които инвестират 130% от капитала си в една област, докато заемат 30% къса позиция срещу друга група. Поулсън казва, че това би могло да даде на инвеститорите два начина да спечелят от търговията, която препоръчва.
Той също така търси възможности за (4) акции с малка капитализация, които обикновено се справят по-добре от по-големите компании, които излизат от ниските пазари. Поулсън се интересува особено от (5) по-малки компании от технологичния сектор, отбелязвайки, че техните оценки в сравнение с технологиите с големи оценки са много ниски.
ETF като например Invesco S&P SmallCap Information Technology ETF са един от начините за реализиране на тази хибридна концепция. За по-широка вселена от малки компании, инвеститорите могат да обмислят фонд като iShares Russell 2000 ETF.
И накрая, Поулсън казва, че смята, че дългогодишната тенденция в полза на американските акции ще се обърне и (6) международните акции могат да се възснтановята евентуално по-силно от вируса. Един от начините за получаване на експозиция към тези видове акции е чрез ETF на Vanguard FTSE Developed Market.
"Международните пазари почти отвъд борда са преминали към изключително ниски относителни стойности спрямо САЩ", каза той. "Почти всяко портфолио е наднормено на международните пазари."
Паулсън казва, че обмисля позиции с наднормено тегло за (7) еврозоната (Vanguard FTSE Europe ETF) и (8) Южна Америка (iShares Latin American 40 ETF), със съответно поднормено тегло на азиатските акции.
Още по темата:
Как да проучвате акциите и да правите правилни инвестиции?
Ето какво ще видим на финансовите пазари, ако си махнем розовите очила