Снимка: iStock
Бил Милър каза, че COVID-19 е предоставил на инвеститорите една от „най-страхотните възможности за пазаруване на акции“, които е виждал през целия си живот.
Милър, известен с това, че успя да победи широкия индекс S&P 500 в продължение на 15 поредни години, докато работеше в Legg Mason, публикува писмото си за първото тримесечие в понеделник, предлагайки размисли за бурното време на фондовите пазари в среда на пандемия.
В писмото Милър каза, че само четири пъти пъти акциите са били толкова привлекателни: през 1973-1974 г., когато продължава войната във Виетнам и Ричард Никсън подаде оставка като президент; през 1982 г., след като Мексико изплати задълженията си; през 1987 г. след "Черния понеделник"; и през 2008-09 г. по време на последната финансова криза.
„Ако сте пропуснали другите четири страхотни възможности за купуване, петата вече е отпред и в центъра“, пише Милър, който сега е главен инвестиционен директор и основател на Miller Value Partners в Балтимор.
Страховете около новия коронавирус и произтичащата от него рецесия тежаха силно върху акциите през първото тримесечие. Индустриалният Dow Jones падна с 23% през тримесечния период, най-лошият му старт за една година.
Милър каза, че неговият водещ фонд Miller Opportunity е ударен толкова силно, колкото всеки друг, защото инвестира в по-нестабилни компании. Гледайки напред към 2020 г. Милър смята, че икономическият риск е нисък. Той вижда геополитически събития или „екзогенен шок за глобалното съвкупно търсене или съвкупното предлагане“ като основен риск за пазара.
„Получихме това екзогенно събитие под формата на глобална пандемия, която изведе акциите от най-високите им стойности за всички времена - до най-бързия им спад в мечи пазар, за най-кратко време в историята“, каза Милър. "Както е характерно при този вид възмутителни спадове, ние сме много повече надолу, отколкото реално би следвало да сме".
Въпреки падането, Милър остава уверен и продължава да купува акции. Той цитира икономиста Джон Мейнард Кейнс, който веднъж заяви, че е „задължение на всеки сериозен инвеститор да понесе тежки загуби с голяма равнодушие“.
В момента стратегията на Милър се фокусира върху използването на възможността за покупка, за да „надстрои“ портфолиото си, а не просто да купувате всички най-големи имена като Alphabet, Disney, Nike, Amazon и Facebook.
Вместо това той се опитва да „замени имената, които са се държали разумно добре, с тези, чието понижаване на цените сега предлага много по-голям дългосрочен потенциал, когато икономиката се върне към нормалното“.
"Смятам обаче, че портфолио, състоящо се от всички имена на качествени компании, които са били сред най-добрите представители при този драматичен спад, почти сигурно ще бъде портфолио, което ще се представя по-слабо от пазара, когато икономиката и пазарът се възстановяват", казва Милър.
Милър не е единственото голямо име в Балтимор, предлагащо инвестиционни съвети по време на пандемията. Джъстин Томсън, главен инвестиционен директор на T. Rowe Price Group Inc. (NASDAQ: TROW), който наблюдава международните акции, също предложи някои насоки, за да помогне на инвеститорите да се представят по-добре.
Томсън призна, че настоящата ситуация е "дълбоко тревожно време" заради предизвикателствата за здравето и бързия спад на икономиката. Въпреки това, подобно на Милър, той вижда възможности за покупка.
„Трябва да подчертая, че наистина страхотните компании са рядкост, пише Томсън в бяла книга, възможностите за закупуване на страхотни компании на страхотни цени са още по-редки. В момента сме в един от тези моменти."
Томсън определи пет правила, които инвеститорите трябва да следват, докато кризата продължава да се развива:
Бъдете търпеливи:
Томсън каза, че инвеститорите не трябва да се "опитват да решат всички световни проблеми наведнъж" и да са готови да инвестират във "въздушни джобове".
Избягвайте прогнозите:
Томсън казва, че е почти невъзможно да се „уцели дъното“ на фондовия пазар. "Лесно е да започнете деня с оптимизъм и да останете на пазара само да изглеждате глупаво до средата на следобеда. Никой, независимо какво твърдят, няма силата на предричането, така че избягвайте да се обсебвате от него."
Останете инвестирани:
Освен пункт в тезата на Милър, Томсън също насърчава инвеститорите да запазят парите си на фондовия пазар, защото възстановяването може да се случи бързо. "Когато настъпи обратът (и тук не говоря за дъното), ние вярваме, че той ще бъде мощен и по-голямата част от потенциала нагоре ще дойде в ограничен брой сесии, така че едва ли ще успеете да инвестирате във времето" той каза.
Качество на мониторинга:
Томсън съветва инвеститорите "да не се закотвят до точките, от които цените са паднали". Той вярва, че качествените акции сега предлагат достатъчно потенциал нагоре, че инвеститорите да не трябва да поемат рискове с компании с "лоши баланси".
Бъдете нащрек за падналите ангели:
Томсън също насърчава инвеститорите да търсят компании, които са "икономически доста големи и/или високо оценени", но видяхме как техните пазарни капитализации или рейтинги намаляват бързо и значително. След Голямата рецесия той каза, че много от тези компании се възстановиха доста бързо.
Още по темата:
Ето как да инвестирате в настоящата среда на несигурност
Хауърд Маркс: Светът е по-прецакан, отколкото показват фондовите пазари