Снимка: iStock
Най-големите реални спадове на американската фондова борса, 1870 г. до момента (Дейвид Фостър / Yahoo Finance)
И един пример - най-дългият период за възстановяване е 105 месеца, от дъното през септември 1974 г. до възстановяването в средата на 1983 г. Между първоначалния спад до евентуалното възстановяване инвеститорите претърпяха двуцифрен инфлационен скок, четворно увеличаване на цените на петрола, конфликт в Близкия изток и оставката на президента Ричард Никсън заради скандала с Уотъргейт.
Най-краткото възстановяване беше само пет месеца между март и август 1898 г. на фона на избухването на бурската война в Южна Африка. През последните 50 години най-краткото възстановяване беше 20 месеца след "Черния понеделник" от 1987 г.
Каплан също разработи „индекс на болката“, за да проследи общата тежест на всеки от предишните мечи пазари, като отчита както първоначалните им реални спадове от пика до най-ниското ниво, така и времето, необходимо на борсата да се върне към предишния пиково ниво. Всеки спад бе сравнен с Голямата депресия - най-лошият спад на фондовата борса за последните 150 години, основан както на степента на упадъка, така и на времето за възстановяване - с оценка на болката 100.
С включването на срива през 2020 г. в тази парадигма, изводът не е изненадващ - спадът на фондовата борса 2020 г. оглавява класацията, основана само на първоначалния спад. S&P 500 падна с 33.9% между максимума си на 19 февруари тази година до края на 23 март.
„По отношение на стръмността настоящият спад е сериозен - приблизително съвпада с първоначалния разпродажба по време на катастрофата през 1929 г., пише Каплан в своя анализ, другите най-тежки епизоди включват инфлационния пазар на мечки по време на Виетнам/Уотъргейт, втората половина на Голямата депресия/Втората световна война, загубеното десетилетие и спада от Първата световна война."
„Причинността всъщност върви по другия път“
Към цените на затварянето в петък, S&P 500 е нараснал с 28.5% от затварящия си минимум на 23 март, но все още е със 17.8% по-нисък от рекордното си затваряне от 19 февруари.
И двата контура - било то праволинейно V, по-бавно U или трептящо W-образно - и времето за възстановяване на пазара, излизащо от настоящата криза COVID-19, остават за обсъждане.
„Колко дълго и колко дълбоко ще бъде, всъщност не знаем. И този път е уникален по това, че основната му причина е пандемията и последвалият икономически спад, който разрушава финансовите пазари", каза Каплан, посочвайки към рекордното ниво на исканията за безработица и историческото понижение в продажбите на дребно, показани в последните икономически данни.
За разлика от това, последният крах - глобалната финансова криза през 2008 г. - „беше обратен, където имахме финансова криза, която доведе до икономически удар, добави той, сега имаме икономически порив, причинен от вирус, водещ до финансов поток. Причинността всъщност върви по другия път."
По отношение на икономическото възстановяване проучване на мениджърите на Фонда на Банката на Америка от 14 април установи, че мнозинството, или 52% от анкетираните, очакват възстановяването на COVID-19 да бъде U-образно. Други 22% очакват възстановяване във W-образна форма за икономиката, а други 15% отбелязват отскок във V-образна форма.
Това, че бързото опустошение на пандемията на коронавирус е било посрещнато с подобен бърз и мащабен отговор от страна на създателите на фискална и парична политика, също е оставило много анализатори да се надяват, че най-лошото от спада вече е преминатоастъпило.
Въпреки това „ако рецесията нанесе дългосрочни щети на балансите или пазарите на труда, възстановяването на загубените доходи ще бъде по-бавно и може да се окаже възходът на корпоративните печалби и цените на активите, коментира Каплан, следователно, страховитият "U"-вариант.
Още по темата: