Снимка: iStock
„Трябва да разберете как работят парите, кредитите и дълга“, пише Рей Далио в последния си пост в поредица, представяща предстоящата му книга, която е озаглавена „Променящият се световен ред“.
Инвеститорът милиаредр и основател на Bridgewater Associates заяви, че работи както с историци, така и с политически експерти, за да свърже части от миналото заедно и така да разбере по-добре бъдещето.
„Липсва адекватно практическо разбиране за това как работят парите и кредитите, а аз не бях наясно как работят политиката и геополитиката“, пише Далио в есе от 13 000 думи, написано на прост и разбираем език, в опит да улесни всичко и да го направи по-кратко за четене. „Чрез тази триада ние стигнахме до по-богатото разбиране за това как работи цялата машина.“
Какво са парите?
Нека започнем с един прост въпрос - „Какво са парите?“ - пише Далио, като прави редица наблюдения: повечето пари нямат присъща стойност, не са богатство. И докато печатането на пари не е непременно лошо, централните банки винаги обезценяват валутите с печатането им и в крайна сметка се унищожават.
Докато съдбата на повечето пари може да се повтаря в дългосрочни цикли, последните могат да са по-дълги от средната продължителност на един подобен период, тъй като страната, която може да отпечатва резерви, все още носи ползи. Но както Далио отбелязва, щатският долар представлява около 55% от международните транзакции.
"Резервната валута е може би най-важната сила, която е дори по-мощна от военната сила", пише той, след като сравнява неотдавнашните усилия на САЩ да отговорят на глобалната коронавирусна криза с "хеликоптерни пари" със съобщението, което президентът Франклин Рузвелт направи на 5 март, 1933 г., когато изостави златния стандарт.
Въпреки че представлява само около 20 процента от световния брутен вътрешен продукт, САЩ все още допринася за около 60 процента от световните резерви и около половината от международните транзакции, отбеляза Далио. И това е причината доларът и базираната в долара парична и платежна система все още “ царуват върховно ”и да са „извънгабаритни” спрямо размера на икономиката.
"Федералният резерв сега е в силната, но неудобна позиция да ръководи паричната си политика по начин, който е добър за американците, но това може да не е добре за други хора по света, които са зависими от долара."
Основни принципи:
„Правителствата, които имат правомощието да правят това, печатат пари, за да помогнат за облекчаване на тежестта на дълга и да допринесат за финансирането на разходите, деноминирани в техните собствени валути. Това обаче ще отслаби собствените им валути и ще повиши нивата на паричната им инфлация, за да компенсира дефлацията, която идва от намаленото търсене и принудителните продажби на активи, които се случват, тъй като тези, които са затруднени, трябва да набират пари. Човек не може да създаде повече богатство, просто като създаде повече пари и кредит. За да създадат повече богатство, хората трябва да бъдат по-продуктивни. Когато се възприема широко, че парите и дълговите активи, които са обещания да се получат пари, не са добри складове на богатство, дългосрочният дългов цикъл е към своя край и трябва да настъпи преструктуриране на паричната система. Няма нищо лошо в увеличаване на ръста на парите вместо увеличаване на ръста на кредита/дълга, при условие че парите бъдат използвани продуктивно.Историята ни показа, че ние не трябва да разчитаме на правителствата да ни защитава финансово. Напротив, би трябвало да очакваме повечето правителства да злоупотребяват с привилегированите си позиции като създатели и потребители на пари. Поставянето на тези необходими долари в ръцете на американците може да помогне на американците по-ефективно, отколкото правителствата на други държави могат да помогнат на собствените си граждани. В същото време САЩ рискува да загуби тази привилегирована позиция, като създава твърде много пари и дълг.“, пише Далио.
Още по темата:
Далио: Късите позиции на европейските индекси донесоха големи печалби