Снимка: Pixabay
Стартирането на собствен бизнес изисква много усилия. Трябва да започнете от нулата и да си създадете име, а след това да мислите за генериране на печалба. Ето какво съветват от изданието "Глобално банкиране и финанси".
Франчайзингът е бизнес модел, при който можете да стартирате бизнес, когато вече имате установена марка и разпознаваемо име.
Изберете професионална посока
Първото нещо, разбира се, е да се реши вида на бизнеса, който искате да започнете. Има много възможности за франчайз. Например можете да отворите франчайз на McDonald, Subway, или Pizza Hut. Ако искате да сте част от търговията на дребно, можете да се насочите към отваряне на франчайз от 7-Eleven или Carrefour.
Много от най-добрите марки канят предприемачи да работят с тях като франчайзи, но не трябва да отваряте франчайз само защото топ бранд ви го предлага. Бизнес активността трябва да е нещо, с което сте запознати. Отварянето на магазин на KFC, когато нямате никакви познания за това как работи хранителната промишленост, е безсмислено, така че е препоръчително да изберете бизнес област, с която сте запознати и след това да продължите напред.
Свържете се с франчайз компании
Много франчайзинг списания и уебсайтове ще ви разкажат за възможностите за франчайз работа с тях. Можете дори да посетите сайта на компанията или директно да се свържете с тях. Ако те вече имат локализирани заведения във вашия район, тогава може да не ви бъде позволено да отворите и вие техен клон. Но пък може да имате възможност за отваряне на клон в друга местност. Трябва също така да се запознаете с конкуренцията в района. Свържете се с различни франчайз компании след това проучване на дадена от тях и разберете как работи техният франчайз модел. Разгледайте всички налични опции преди да предприемете действие.
Направете проучване
Много е важно да се провеждат пазарни проучвания. Трябва да разберете пазара, в който планирате да отворите вашия франчайз. Проучване на популярността на марката в този квартал е едно от задължителните неща, които трябва да научите, за да разберете дали има смисъл да отваряте нов клон. След това проучете самата компания и разберете как работи франчайз моделът й.
Също така ще трябва да разберете процедурата и да изчислите разходите си, тъй като може да се наложи да платите авансова такса на франчайзинг компанията. За да се избегнат неприятни изненади, научете всичко предварително, включително процента на печалба, който трябва да бъде споделен.
Отметнете формалностите
Трябва да подпишете споразумение с франчайзинг компанията, след като тя одобри молбата ви. След това трябва да наемете или купите помещение. Обикновено от вас ще се изисква да си направите фирма, за да сключите споразумение с франчайзинг компанията. Попълнете всички правни формалности, включително получаване на лиценз от местните власти и ако имате нужда от финансиране, тогава франчайзорът може да бъде в състояние да ви помогне да получите заем, в противен случай можете да кандидатствате за заем от банка.
Стартиране на франчайза
За да започнете франчайзинга, трябва да сте сигурни, че сте напълно подготвени и сте изпълнили всичко нужно по пътя. Това включва завършени строителни дейности, интериор, наемане на служители и тяхното обучение. Хубавото на това е, че франчайзорът ще ви помогне по пътя, така че можете да действате смело. След това се заемете със създаване на маркетингова стратегия, за да има успех вашият бизнес и да знаете как да го ръководите. Не забравяйте, че ще получите помощ от франчайзора на всеки етап, така че вашите рискове са смекчени.
Франчайз бизнесът беше неизвестен термин преди няколко десетилетия. Въпреки това мултинационалните компании се развиват и икономиката се глобализира, така че терминът придобива значително популярност. Днес има хиляди франчайзинг бизнеси, работещи успешно по целия свят.
Франчайзинг моделът изисква стриктно следване на стъпките - от подписването на договора с франчайзатора до откриването на вашия магазин.
Не всеки франчайз модел успява в своето начинание и трябва да има добро планиране и изпълнение от самото начало до края.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за търговия с акции.
Още по темата: