Снимка: iStock
Икономическите последствия от финансовата криза през 2008 г. бяха толкова тежки, че бяха наречени „Голямата рецесия“. Вследствие на коронавирусната катастрофа инвеститорите трябва да се подготвят за „Голямата репресия“, която може да е още по-грозна от спадът отпреди десетилетие според икономиста Дейвид Розенберг. Последният, често е наричан "перма-мечка", заради негативните сценарий, които обрисува, но все пак инвеститорите е добре да чуят и едно по-различно мнение.
В „базовия случай“ за американската икономика, публикуван от Розенберг, икономиката се отваря поетапно през май в индустриите и регионите. Ще има „периодични успехи и неуспехи по отношение на броя на случаите на COVID-19…, които ще са достатъчни, за да направят хората по-малко удобни и уверени в разходите си, отколкото преди кризата. В тази прогноза не е разработена ваксина, но лечението, което облекчава най-лошите респираторни симптоми е разработено в рамките на следващите шест месеца", пише той.
Какво означава това за икономиката и финансовите пазари според Розенберг?
Свиване с 30% на реалния брутен вътрешен продукт през второто тримесечие, отрицателен годишен ръст на потребителските цени за 5 тримесечия и безработица от 14.2% до края на 2020 г., средно 13% през 2021 г.
Доходността по 10-годишните облигации на Министерството на финансите, която в момента е 0.658 потъва още повече всяко тримесечие и достига до 31 базисни пункта до четвъртото тримесечие на тази година, както и 18 базисни пункта през 2021-ва година. Доходността пада, когато цените на облигациите се повишава.
Инвеститорите във високодоходния дълг се насочват към изходите, оставяйки тези облигации с над 700 базисни пункта по-скъпи от държавните облигации в края на тази година.
Акциите достигат дъно през второто тримесечие, като S&P 500 се понижава до 2000 пункта, след което започва „бавно възстановяване“. Но това няма да е за кратко: индексът ще е средно само 2600 през 2021 г.
Казано по друг начин, Розенберг предполага, че акциите ще поевтинеят с 30% през следващите месеци, след което ще прекарат по-голямата част от следващите 18 месеца в плавно възстановяване до оценки с 10% по-ниски от текущите.
Розенберг също така определя "най-добрият случай", който зависи от ваксина или лечение на вируса, които се очакват през следващите шест до 12 месеца. Тази перспектива включва средно около 9% безработица за следващите две години, борсово дъно от 2 500 за S&P 500 през второто тримесечие и цикличното ниско ниво от 29 базисни пункта за 10-годишните облигации през 2021 г.
Най-лошият сценарий не включва ваксина, нито лечение, а втора вълна на вируса през следващата зима, което силно намаля доверието на бизнеса и домакинствата. В тази перспектива процентът на безработните достига 20% и остава средно 17.5% до 2021 г.
Дефлацията се повишава. „Помислете как години наред няма сила на ценообразуване за тези корпоративни парични потоци в бъдеще, пише Розенберг, дори държавната намеса не е в състояние да се противопостави на намаляващото търсене. Япония е класическият пример за това."
Дори и при този най-лош сценарий обаче Розенберг не приема, че Федералният резерв на САЩ ще отведе лихвените проценти при отрицателни нива: 10-годишните облигации докосват 31 базисни пункта през четвъртото тримесечие и остават при 19 базисни пункта през 2021-ва година.
Но ще има много повече щети, нанесени на фондовата борса. S&P 500 ще види дъно при 1800 през второто тримесечие и ще е средно само 2200 през 2021 година според експерта.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на валута
Още по темата: