Снимка: Личен архив
Когато една компания става публична - продава акции на публиката чрез първоначално публично предлагане (IPO) - обикновено това отнема от пет до десет години. Това означава, че ранните инвеститори, каквито са "бизнес ангелите и венчърните капиталисти" вече са генерирали печалба.
Вероятно смятате, че е малко несправедливо и сигурно сте прави. Е, за да се справи с това, Конгресът прие Закона за заетостта през 2012 г., за да демократизира инвестициите в стартъпи. Резултатът е появата на различни сайтове за краудфъндинг в акции.
Александър М. Мъри, асистент по мениджмънт в Lundquist College of Business на Университета в Орегон, наскоро говори пред InvestorPlace за такива сайтове за инвестиции в капиталови инвестиции:
„Няколко платформи за капиталово финансиране на акции използват насоки на Regulation CF and Regulation A+, за да предоставят на предприемачите средства за набиране на финансиране от неакредитирани инвеститори, казва професор Мъри.
StartEngine е платформа, която улеснява капиталовия цикъл в замяна на обикновени акции, конвертируеми банкноти и токъни за криптовалути.
MicroVentures и SeedInvest, като ранни пионери в капиталовия фонд за неакредитирани инвеститори, също предлагат жизнеспособни платформи за предприемачите да вземат предвид при определяне дали да преследват тази възможност за финансиране. "
Те са нещо като eBay (NASDAQ: EBAY). Вие настройвате акаунт и предоставяте част от финансовата си информация (например за вашата банкова сметка или кредитна карта). След това ще прегледате различни сделки и ще направите своите инвестиции.
Въпреки това тези сайтове за краудфyндинг на собствения капитал все още могат да налагат някои ограничения. За по-големи сделки ще трябва да сте акредитиран инвеститор. Това означава да сте спечелили над 200 000 долара доход за последните две години (300 000 долара за съвместен доход). Или да имате нетна стойност над 1 милион долара.
„Когато избират вида предлагане на акции за краудфъндинг на собствения капитал, предприемачите трябва да обмислят това начинание и своите потребности от ресурси", продължава професор Мъри. Докато предложенията на Регламент A + позволяват на предприемачите да набират значително повече финансиране от Регламент CF, твърде многото капитал може да доведе до преждевременно мащабиране, наемане и сложност, ако предприемачите не управляват растежа на своите начинания."
Нека петте най-добри сайта за краудфъндинг:
Crowdfunder
AngelList
SeedInvest
MicroVentures
WeFunder
Crowdfunder
Crowdfunder има приблизително 200 000 членове, като общата им сума е над 160 милиона долара. Средният размер на инвестицията е около 1.8 милиона долара. Поради тази сравнително голяма сума на сделката, платформата приема само акредитирани инвеститори.
Инвеститорите могат да влагат парите си в индивидуални сделки или да участват в индексен фонд, така че да получат диверсификация на портфейла (което може да бъде критично поради високите рискове).
Нещо повече, плащанията по транзакциите се извършват директно между инвеститора и компанията. Компанията ще предостави инвестиционните документи и инструкции (например за това как да напишете средствата).
AngelList
През 2010 г. AngelList стартира като блог, за да помогне на предприемачите с финансиране и набиране на таланти. Основателите, Naval Ravikant и Babak Nivi, имат сериозен опит в света на технологиите.
Блогът има невероятен успех и ще се превърне в чудесна платформа за краудфандинг.
AngelList се различава от другите сайтове за краудфандинг на акции по това, че ви позволява да инвестирате в „синдикати", които се ръководят от инвеститори в VC, за да купуват в компании с една сделка в платформата.
Ако искате да инвестирате в индивидуални сделки, тогава има изискване минимум 1000 долара. Всички инвеститори също трябва да бъдат акредитирани.
SeedInvest
SeedInvest е един от пионерите в това, че позволява на всеки да инвестира на ранен етап в дадена кмпания. Платформата има повече от 300 000 инвеститори в над от 200 компании, които са получили финансиране.
За инвестиция SeedInvest ще наложи такса за обработка от 2%, която е ограничена до 300 долара. Това обаче се възстановява, ако компанията успее да генерира поне минимален доход.
MicroVentures
Когато дойде финансовата криза през 2008 г., Бил Кларк се намеси, за да помогне. Той създаде MicroVentures, за да осигури капитал на малкия бизнес. Преди да започне това начинание, той имаше успешна кариера като кредитен мениджър за компании като Dell (NYSE: DELL), PayPal и GMAC.
Към момента MicroVentures е един от лидерите в краудфъндинговото пространство. Има над 110 000 инвеститори, които са финансирали над 400 компании. За да инвестирате в сделка с MicroVentures, минимумът е 100 долара. Можете да платите с кредитна карта, банкова сметка или банков превод.
WeFunder
Ето какво споделя изпълнителният директор и основател на WeFunder, Ник Томарело: „Старирах Wefunder, защото исках да помогна на приятелите си да сбъднат мечтите си. Седем години по-късно правим това за останалата част от Америка. "
Със сигурност е свършил чудесна работа в реализирането на своя проект. Платформата му е финансирала над 125 милиона долара инвестиции. Всъщност голяма част от това е на разположение за всички инвеститори.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за търговия с акции.
Още по темата:
Как финансовите брандове могат да контролират кризата в социалните среди