Снимка: iStock
Уорън Бъфет не знае какво е близкото бъдеще за фондовия пазар, тъй като COVID-19 опустоши глобалните здравни и финансови пейзажи. Това каза великият инвеститор по време на годишното общо събрание на управлявания от него фонд - Berkshire Hathaway, което се проведе вчера.
„Не знам - и може би с пристрастие - не вярвам, че никой знае какво ще прави пазарът утре“, каза Бъфет.
„Знам, че Америка ще продължи напред с времето“, каза той. „Но не знам със сигурност - и това научихме на 10-ти септември 2001 г. както и преди няколко месеца по отношение на вируса - всичко може да се случи по отношение на пазарите“
„Можете да залагате на Америка, но трябва да внимавате как залагате“, добави той. „Просто защото пазарите могат да направят всичко.“
„На 11 октомври 1987 г. пазарите паднаха с 22% за един ден. През 1914 г. те затварят фондовия пазар за около четири месеца. След 9-11 те затвориха пазарите за четири дни“, каза той. "Но никой не знае какво ще се случи утре."
Бъфет изнесе малко личен съвет за инвестиране, който му беше полезен от дете, излязло от Голямата депресия.
„Когато купих първата си акция, когато бях на единадесет години, хванах огромен, огромен, огромен ръст в Америка“, каза той. "Но знаех, че вятърът няма да духа в моя посока всеки ден и че не знаеш какво ще се случи утре."
„Знам, че Америка ще продължи напред след време“, каза той.
Бъфет описа влиянието на коронавируса върху многобройните компании на Berkshire.
"За известен период, със сигурност по време на годината... нашата оперативна печалба ще бъде значително по-малка, отколкото ако вирусът не се беше появил", каза той. „Някои от нашите бизнеси изпитват голяма болка.“
Докато трите най-големи бизнеса на Berkshire - застраховането, железопътният транспорт и енергийния сектор - са в "разумно прилично" положение , каза Бъфет, други бизнеси са "ефективно спрени".
Бъфет също защити огромните парични резерви на компанията.
"Не искаме дори да сме зависими от добротата на приятелите", каза Бъфет, камо ли непознати. „Има моменти, когато парите почти спират“, добави той, като посочи финансовата криза през 2008 г. и кризата с ликвидността преди малко повече от месец.
„Компаниите с инвестиционен клас по същество баха замразени извън пазара“ в края на март, каза Бъфет, преди Федералният резерв „да реагира по изключителен начин“.
"Страхът е най-заразната болест, която можете да си представите, прави вирусът да изглежда като пикер", добави той, използвайки термин за комарджия, който прави само малки залагания.
"Сгреших", каза Бъфет за инвестициите си в големите щатски авиокомпании
Бъфет хвърли известна светлина върху борсовата активност на Berkshire през последните месеци. "Направихме много малко през първото тримесечие", каза той.
Въпреки това той посочи продажбите на Berkshire в размер на 6.1 милиарда долара на нетна база през април и обясни, че тази цифра отразява излизането й от позиции в "големите четири" американски авиокомпании.
"Оказа се, че греша", каза Бъфет по отношение на залозите си на American, Delta, United и Southwest. Той обясни, че бизнесът на авиокомпаниите „се е променил по много съществен начин“.
Инвеститорът се усъмни дали хората ще летят толкова през следващите две-три години, колкото миналата година. Дори 70% или 80% от бизнеса на авиокомпанията да се върне, каза той, превозвачите могат да се окажат с "твърде много самолети".
По-късно той добави, че свръхпредлагането на седалки на авиокомпаниите ще намали цените и не е ясно колко дълго авиокомпаниите ще трябва да издържат милиарди долари оперативни загуби поради пандемията.
Освен това те ще трябва да изплащат последните си заеми от правителството от бъдещите си печалби, каза той. Превозвачите също се съгласиха за варанти, или че Министерството на финансите може да упражнява да купува акциите си с отстъпка в бъдеще, след което да ги продаде с печалба, потенциален фактор тежащ върху цените на акциите им.
"Бъдещето е много по-малко ясно за мен", каза Бъфет за бизнеса с авиокомпаниите.
Бъфет се спря на въпроса дали Berkshire ще купува компании, както по време на финансовата криза. Той каза, че бързината на Фед при отпускането на заеми на затруднени компании означава, че този път има по-малка нужда от паричните средства на Berkshire, а добрите възможности тепърва предстоят.
"Не сме направили нищо, защото не виждаме нещо толкова привлекателно за правене", каза Бъфет. "Въпреки това е имало някакъв ранен интерес".
"Имаше период точно преди ФЕД да действа", каза инвеститорът. "Получавахме обаждания. Редица от тях успяха да получат пари на публичния пазар, честно казано, при условия, които не бихме им дали."
Бъфет добавих, че нито един от предприятията, изцяло притежавани от Беркшир, не са кандидатствали за държавна помощ.
По-слабото представяне на Berkshire от S&P 500
Гениалният инвеститор се спря на темата за недостатъчно доброто представяне на Berkshire спрямо S&P 500 през последните години.
"Истината е, че препоръчвам S&P 500 на хората", каза той. "Berkshire е почти толкова добър, колкото всяка една инвестиция може да бъде по отношение на печеленето на разумна възвръщаемост във времето, но не бих искал да залагам живота си на това дали ще победим S&P 500 през следващите 10 години."
Въпреки че големият размер на Berkshire затруднява победата наo широкия пазар, каза Бъфет, той има някои въздействия.
"Ние сме по-добри от всички в енергийния бизнес", каза той, като се позова на факта, че не е необходимо да изплаща дивиденти. "Можем да правим неща в застраховането, които никой друг не може да направи."
През последните седмици Бъфет наблюдава понижаването на цените на петрола. Той защити инвестицията си от 10 милиарда долара в Occidental Petroleum, като заяви, че „това е привлекателно при цените на петрола, които от тогава се възстановяват“. Сега, продължи той, „не се плаща за пробиване“.
Ако цените на петрола останат ниски, продължи той, поне няколко енергийни компании вероятно ще обявят дефолт по заемите си, наранявайки акционерите си и причинявайки главоболие за банковата индустрия.
"Ще има много загубени пари", каза Бъфет.
Още по темата:
Ето какво съветва Бъфет по отношение на инвестирането в акции