Снимка: iStock
Запитахме нашите читатели "Какъв спад ще отбележи икономиката на България през 2020 година заради коронавируса?". И отговорите няма да ви се харесат особено много.
Близо половината (49.13%) от 1 268 анкетирани, участвали в онлайн допитването, проведено на сайта на Infostock.bg през последните четири седмици, очакват свиването на българската икономика да е повече от 10%.
Ако към тях добавим и 27.8-те процента, очакващи спад на БВП между 5 и 10%, то ситуацията изглежда още по-негативна.
Свиване на икономиката в рамките на до 3% очакват едва 4.57% от анкетираните, а само 3.47% очакват икономиката ни да не отбележи спад.
Намаление от 3 до 5%, където са основно прогнозите на водещи финансови институции, както и на правителството ни, очакват 14.98% от анкетираните.
Какви са очакванията на експертите?
Прогнозите на големите институции са далеч по-оптимистични от тези на читателите на Инфосток.БГ. Очаква се БВП на страната ни да намалее с 3.7% през 2020 г. според пролетната икономическа актуализация на Световната банка за Европа и Централна Азия през пролетта на 2020 г.
Сценариите предполагат, че ръстът на БВП на страната ни ще изпадне в рецесия през 2020 г., като се свива между -4.4 и -2.8 процента, преди да се възстанови през 2021 г., когато ще подействат въведените политически мерки, а цените на световните суровини постепенно започнат да се възстановяват и търговията да се засилва. Прогнозата за 2021 г. за растеж на БВП на България трябва е за 3.9%.
Докладът призовава за подкрепящи мерки като парични преводи или субсидии за здравеопазването, за да се помогне на уязвимите хора и семейства, временни бизнес кредити и данъчни облекчения за бизнеса, като така да се намали тенденцията към спад и да се запазят работните места.
Групата на Световната банка предприема широки и бързи действия, за да помогне на развиващите се страни да засилят своя пандемичен отговор, да увеличат наблюдението на болести, да подобрят публичните здравни интервенции и да помогнат на частния сектор да продължи да оперира и поддържа работни места. Той осигурява до 160 милиарда долара финансова подкрепа през следващите 15 месеца, за да помогне на страните да защитят бедните и уязвимите, да подкрепят бизнеса и да засилят икономическото възстановяване.
Какви други прогнози виждаме за ръста на БВП на България?
Въз основа на базовия сценарий на икономическата агенция KBC, БВП на България се очаква да се свие с 10% през тази година и да се възстанови с 5% през следващата.
И докато свиването на икономиката се очаква да е съпоставимо с това на големите и развити европейски икономики, прогнозираното възстановяване през следващата година е близо наполовина на това на страните от Западна Европа.
При песимистичния вариант, разигран от финансовата институция, икономиката ни ще се свие с 12% през тази година и ще се възстанови едва с 2% през следващата година.
При оптимистичния - можем да очакваме само 4% спад на БВП през тази година и 3% възстановяване през следващата.
Мерките на правителството трябва да са насочени предимно към преодоляване на кризисния период, който очевидно ще бъде по-ефективен (и по-евтин) за тези с по-силна финансово-икономическа основа.
В този сценарий предполагаме, че централните банки ще предоставят максимална подкрепа на икономиката чрез ниски лихвени проценти, количествено облекчаване, масивно предоставяне на ликвидност и (фактически) парично финансиране на държавните дефицити.
Още по темата:
България сред страните от ЕС с най-голям спад в потреблението на електроенергия