Снимка: iStock
Един от по-големите и по-противоречиви акценти от годишната среща на Berkshire Hathaway в събота беше съобщението на Уорън Бъфет, че той е зарязал своите инвестиции на стойност милиарди долари в четирите основни американски авиокомпании.
„Светът се промени за авиокомпаниите“, каза Бъфет, докато обсъждаше потенциалното дългосрочно въздействие на COVID-19. „Не знам дали след две-три години ще пътуват толкова много пътни мили, колкото миналата година. Това може и може и да не се случи, но бъдещето е много по-малко ясно за мен.“
Тази новина бе посрещната със смесени отзиви и малко объркване, тъй като Бъфет е известен с това, че казва, че „любимият му период на държане на акции е вечност“ и че вие „никога, никога не бива да залагате срещу Америка“. Освен това той продължи да съветва инвеститорите да се въздържат от активни стратегии за инвестиции и препоръча на инвеститорите с време и пари да паркират парите си в пасивно управлявания индексен фонд.
Нищо, което направи с авиокомпаниите, обаче не противоречи на това кой е и какво казва. Всъщност това помага да се обясни как мисли Бъфет за риска и възвръщаемостта, когато става въпрос за акции и икономика.
Трябва да зарежете губещите
Първо, Бъфет продава акции и той греши често. Дори закупуването на Berkshire Hathaway беше грешка. И Бъфет каза, че купуването на акции на авиокомпании „е моя грешка“.
Успешното инвестиране е нещо повече от купуване на победители. Става въпрос и за дисциплината да продавате позиции с промяна на информацията и смирението да знаете кога сте направили грешка.
Второ, притежаването на пасивно управляван индексен фонд, подобно на фонд базиран върху S&P 500, не се състои в постоянен набор от акции. Всъщност S&P 500 има доста голямо движение. Според проучване, проведено от Innosight, средната продължителност на живот на една позиция в индкеса е било около 24 години и е с тенденция да намалява. Експерти отбелязват, че по-малко от една пета от компаниите на оригиналния S&P 500, който стартира през 1957 г., остават в индекса.
„50% от S&P 500 компании могат да бъдат заменени през следващите 10 години“, каза Bank of America в доклад за 2017 г. за смущенията в индекса. „Съществуващите компании са изправени пред съкращаване на продължителността на живота, в резултат на сложната комбинация от технологични промени и икономически шокове. Някои от тях често пропускат възможности да се адаптират или да се възползват от промените.“
Не всички бизнеси и индустрии продължават завинаги. И вместо да чакате тези акции да станат нулеви, хората в S&P ще заменят тези с понижения с тези във възход. Което може би не е толкова различно от това как Бъфет управлява портфейла на Berkshire.
Възможността на Америка се крие в способността й да поправя недостатъците си. Трето, Америка не се определя от това колко дълго тя се придържа към историята си. По-скоро се дефинира от това как е приела промяната и напредъка и това означава да се премахнат старите начини. Особено лошите начини.
Бъфет прекара първите 45 минути от годишната среща на Беркшир Хатауей, обсъждайки грешни стъпки, които страната трябваше да коригира през последните 244 години.
„Интересно е“, каза Бъфет. "През 1776 г. ние казахме: "Ние считаме тези истини за очевидни, че всички хора са създадени равни, надарени от своя Създател с определени неотменими права."
„Когато кажеш думата„ очевидно“, този вид звучи така, както казваш, че всеки проклет глупак може да го разпознае“, продължи той. „Но не виждам как по света някой може да примири свободата с идеята, че 15% от населението е поробено. И ни отне много време, за да поправим поне частично това.“
Отне близо век и Гражданска война, за да започне справянето с това масово лицемерие. И имаше още.
„Мисля, че за 50% от населението беше очевидно, че получават справедлива сделка за половината от живота на страната“, каза той. „Изминаха 131 години, докато жените не получиха правото да гласуват за лидерите на нашата страна.“
Бъфет имаше още какво да каже за тъмната история на Америка, преди да признае, че Америка продължава да работи.
„Отне ни много, много време и още не е свършено“, каза той. „Но мисля, че има смисъл от факта, че сме по-добро общество с много място за работа.“
„Това, което написахме през 1776 г., не беше факт, но беше амбициозен документ и работихме за тези стремежи“, каза той. "Предстои ни дълъг път, но ще повторя ... никога, никога не залагам срещу Америка."
Инвестирането е рисковано
През последните години свикнахме да чуваме Бъфет да празнува способността на Америка да излезе от кризи. И така беше малко потискащо да го чуем как разсъждава върху грешките на Америка.
Но всичко това послужи като напомняне, че доброто идва с лошото и можете да очаквате неизменното да се промени.
Подобно на акциите, ние бяхме свикнали да чуваме Бъфет да подчертава възвръщаемостта над риска. Но на фона на COVID-19 той ясно поставя прожекторите на риска, като същевременно омаловажава възвръщаемостта.
„Всичко може да се случи по отношение на пазарите и можете да заложите на Америка“, каза той. „Но трябва да внимавате как залагате, просто защото пазарите могат да направят всичко.“
Още по темата: