Снимка: Pixabay
Алекс Санчес, милениал от Чикаго, печели над 230 000 долара миналата година. По-голямата част от доходите му идват от ежедневната му работа -работи около 60 часа седмично като служител в електротехническа компания. От базовата си заплата от 120 000 долара, 10 000 долара годишен бонус и извънредното заплащане той прави повече от 200 000 долара. Ето разказват от CNBC Make it за него.
25-годишният Санчес също си осигурява допълнителен доход от компанията за грижи за градинарство, която стартира, плюс петте имота, които притежава и отдава под наем.
Той цели до 30-годишна възраст да бъде милионер и казва, че тези две книги за лични финанси са му помогнали да постигне това, което има днес. Не е от богато семейство и съответно досега не е имал добра финансова грамотност. Но на 20-годишна възраст започва да се самообразова относно финансите и да гледа клипове в YouTube.
"Всеки може да се възползва от тези книги", казва Санчес, който наскоро ги подарява на петимата си наематели. Пандемията му отваря очите и го кара да не чака повече. Той иска да сподели със света своя успех.
Ето двете книги за лични финанси, които вдъхновяват Санчес:
„Богат татко беден татко" от Робърт Кийосаки
Знаят я всички, които имат познания в сферата. А и не само те. Едва ли има четящ човек, който да не я е чувал. Но може би една лична история ще накара хората, които досега не са посягали към нея, да го направят.
Авторът на тази книга, Робърт Кийосаки, израства с фигурите на двама бащи, които гледа: "бедният татко", неговият истински баща, който си отива, оставяйки зад гърба си сметки, които никога не успява да изплати, и „богат татко" - този, който започва от нищото и става богат. И двамата бащи са с успешни кариери, но единият е винаги с финансови затруднения.
Като разказва тези истории, Кийосаки обяснява как да изградим богатство дори с малка заплата. Той оспорва разпространеното убеждение, че къщата ви е актив, подробно описва разликите между това как богатите хора и обикновените хора избират да получават доходи заплащане и подчертава голямата разлика между актив и пасив.
„Пълно финансово преобразяване" от Дейв Рамзи
Този бестселър на New York Times помогна на много американци да се научат как да управляват своите финанси.
Авторът, Дейв Рамзи, помага на читателите да с направят план как да излязат от вечната въртележка на дълговете, независимо дали става въпрос за дълг по кредитна карта, студентски дълг или заем за кола. Преди да се справят с него, той насочва читетелят към необходимостта от изграждане на спешен фонд, благодарение на който няма да изпада в още по-дълбока финансова дупка.
Книгата обхваща и митове за пари, които се разпространяват и могат да навредят на хората, които са по-колебливи и слабо запознати с управлението на личните финанси.
Да, книгите не са спасението от финансов капан, но винаги могат да помогнат, като посочат плавила, които да се следват.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за търговия на пазарите.
Още по темата: