Снимка: iStock
През 1977 г., когато синът на Уорън Бъфет Питър навършва 19 години, той получава своето наследството - приходи от продажбата на фермата на дядо си, която баща му преобразува в акции на Berkshire Hathaway на стойност 90 000 долара. Ето какво разказват от CNBC Make it.
„Ясно беше, че не трябва да очаквам повече от това", пише Питър в мемоара си от 2010 г. "Животът е такъв, какъвто си го направиш".
Въпреки че той и неговите братя и сестри са получили огромна сума пари от баща си, които да дадат за благотворителност, тези 90 000 долара са единственото наследство, което Питър получава след това.
И така, какво прави един тийнейджър в университета с всички тези пари? Питър е най-малък от децата на Бъфет. Ето какво казва той: „Имах предимството да видя моите по-големи братя и сестри харчат за отрицателно време парите си. Не исках да правя същото. "
Как Питър Бъфет намира своя път
Kогато Петър получава наследството си, той решава да преследва мечтите си да стане музикант. По-късно получава награда "Еми" благодарение на таланта си. Той продава дяла си и използва парите, за да „закупи времето, което ще отнеме, за да разбера дали всъщност мога да стана музикант", пише той.
Първата му стъпка е да се откаже от университета в Станфорд. Въпреки че Питър признава, че не е имал представа как да стане професионален музикант.
Питър си създава финансов план и бюджет и се мести в Сан Франциско, където живее скромно в едностайно жилище. Спомня си, че единственият лукс, който си позволява, е да обнови звукозаписното си оборудване.
С времето Петър постига успешна музикална кариера, на каквато не се и надява. Но успехът му не идва от връзки, които има баща му. Всичко започва един ден, докато той мие старата си кола и негов съсед, когото често вижда, но познава бегло, спира да си поговори с него и го пита какво работи.
„Казах му, че съм композитор, но все още ми е доста трудно да се реализирам", спомня си Питър и пише в своята книга. Съседът го запознава със своя зет, аниматор, нуждаещ се от рекламни мелодии за кабелен канал. Този канал се оказва определящ културен феномен от 80-те години. Нарича се MTV.
На 62-годишна възраст Питър е издал над дузина студийни албуми. Работил е и по създаването на уестърна „Танци с вълци".
Защо времето е най-добрата инвестиция
Поглеждайки назад, Питър казва, че би могъл да поеме по друг път: да завърши университет и да си намери стабилна, високоплатена работа, може би в компанията на баща си, докато оставя наследството си от акции недокоснато, за да натрупа стойност.
(Според изчисленията на CNBC, 90 000 долара от акциите на Berkshire Hathaway през 1977 г. биха стрували повече от 200 милиона долара към 6 май 2020 г. при обща възвръщаемост от над 250 000%.)
„Но не съжалявам за избора си, въпреки че знам колко пари щях да имам сега", пише Питър. Купих си нещо много по-ценно, купих си време. И това ми позволи да правя ова, което обичам".
Още в детството си Питър научава много важен урок за трудовата етика. Баща му го учи не да печели колкото е възможно повече пари, а да прави това, което обича и което го мотивира всеки ден.
При Уорън е различно, защото това, което той обича, а именно инвестирането, е свързано с пари. Това е работа, в която, ако се справяш и я вършиш със страст, няма как да не станеш много, много богат. Но Уорън никога не го е правил за парите. Всъщност той днес съветва младите хора да работят това, което щяха, ако бяха богати.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за търговия с акции.
Още по темата: