Снимка: iStock
Кайл Бас стана известен със залога си срещу американския пазар на жилища преди повече от десетилетие. Днес той прогнозира икономическо свиване, което може да бъде повече от три пъти по-тежко от това, претърпяно по време на Голямата финансова криза.
„Смятам, че ще видим свиване на БВП на САЩ някъде с между 7% до 10% за гоодината в реално изражение, в резултат на пандемията COVID-19 и усилията на правителството да овладее разпространението на вируса със спиране на бизнеса. При 10% ще говорим за депресия", заяви в интервю основателят на хедж фонда Hayman Capital Management.
Всъщност последният път, когато американската икономика се е понижавала на годишна база, беше по време на финансовата криза през 2009 година, когато тя загуби 2.5%.
Последният път, когато най-голямата световна икономика се е понижавала с повече от 10% е било през 1946 година в края на Втората световна война. Преди това икономиката на САЩ се свива с 12.9% през 1932 г. в разгара на Голямата депресия.
Китайски неволи
Бас заяви, че икономическата криза в Китай може да бъде още по-тежка, като се разкрива това, което той вижда като отчаян недостиг на щатски долари в китайската икономика в момент, когато Комунистическата партия на Китай преодолява политическа криза в Хонконг, ключов канал на чужд капитал.
Бас твърди, че китайската икономика губи по няколко основни начина през последното десетилетие, след като заплатите за работниците й са се увеличили, което прави китайските износители по-малко конкурентоспособни спрямо свои конкуренти, включително Виетнам и Мексико.
Междувременно опасенията за здравето на китайската икономика, които изискват все по-големи натоварвания на дълга, за да подхранват все по-ниските нива на икономически растеж, накараха заможните китайски граждани да се опитат да преместят пари в чужбина в юрисдикции, които защитават от експроприацията на правителството.
Това поведение достигна своя връх през 2016 г., когато тревожният спад на валутните резерви в Китай накара правителството да наложи строг контрол върху преместването на средствата от икономиката. В същото време китайските компании поеха нарастващите нива на дълг, деноминиран в долари, за да позволят покупките им на чужди стоки като петрол и селскостопански продукти.
„Те започват да изглеждат като традиционен нововъзникващ пазар, със затворена капиталова сметка и огромни заеми, базирани на долари, каза Бас. Четирите най-големи банки в Китай през последните две години преминаха от огромни излишъци на базата на долари, за да имат сега дефицит, основан на долара в цялата страна“.
Въпеки че коронавирусната пандемия ще нанесе несметни щети на световната икономика, Бас се надява, че това ще помогне да се съсредоточи вниманието на американците върху неустойчивостта на икономическите отношения между САЩ и Китай, тъй като американските усилия за борба с болестта са били възпрепятствани от свръхзависимостта от китайците и други чуждестранни източници за ключово медицинско оборудване и фармацевтични продукти.
Бас каза, че правителството на САЩ трябва да помага на компаниите в усилията им да върнат критичните вериги на доставки обратно в границите на САЩ и трябва да продължи да възпира американските инвестиции в китайски фирми, както направи неотдавна администрацията на Тръмп, когато ограничи капацитета на федералния пенсионен фонд да инвестира в китайски ценни книжа.
Според екпсертът, САЩ трябва да продължат и да възпрепятстват китайските компании да набират капитали от САЩ, освен ако не се подчинят на американските закони за ценни книжа, включително задълбочени одити, които китайските фирми избягват, след като американските и китайските регулатори подписаха меморандум за разбирателство през 2013 г., освобождавайки китайските фирми от тези процедури.
„Всеки, който дойде тук, за да набира американски долари, продаващ акции или облигации, просто трябва да бъде принуден да се придържа към същите стандарти като американските компании“, каза Бас.
Нова студена война
САЩ и други западни демокрации могат да бъдат принудени да се противопоставят на Китай по-силно, тъй като политическата криза в Хонконг продължава с пълна сила. Демократичните протести отново се появиха в града, тъй като жителите там недоволстват срещу засилената намеса на Пекин в делата на мегаполиса.
Привържениците на демокрацията се притесняват, че Пекин ще използва епидемията като претекст за отлагане на изборите за 70-местния законодателен съвет, определени за септември, тъй като арестите и полицейските действия са се увеличили.
Въпреки че Бас заяви, че е напуснал предишните си залози срещу китайската валута - реминби, за да избегне впечатлението, че промотира твърда линия за Китай, той вижда потенциал за инвеститори да спечелят, залагайки срещу банковата система на Хонконг. "Банките в Хонг Конг са напълно неплатежоспособни, каза той. Много приличат на американските банки по време на финансовата криза, само че тя е осем пъти по-лоша.“
Последствията в САЩ
Макар Бас да се надява, че настоящата криза ще насочи американските политици към реформиране на отношенията на САЩ с Китай, той все още се страхува от отслабване на мерките за социално дистанциране.
Въпреки отличния отговор на Фед на кризата, Бас се опясява, че мащабът на отговора на централната банка ще „презареди“ растежа на неравенството в доходите.
Тъй като Федералният резерв обяви масивен нов ангажимент за закупуване на широк спектър от активи в края на март, пазарите на облигации и акции се повишиха, като Dow Jones Industrial Average и Nasdaq Composite се възстановиха с повече от 25%.
„В светлината на дебатите, които ще се проведат на изборите през ноември, Уолстрийт ще се представя добре. цената на активите ще се покачи. Всеки богат човек, който притежава тези активи ще стане по-богат, а за средната класа, която или трябва да ги наеме, или да купи тези активи, ще става все по-недостъпно", твърди инвеститорът.
Още по темата:
Сам Зел: Пандемията ще остави последствия подобни на Голямата депресия