Снимка: iStock
Много инвеститори, които не са запознати с механиката на така наречените "шорт скуизове", или "изтискване на късите продавачи", са объркани от силата на борсовия ръст на международните пазари. Той започна на 23-ти март, когато щатския индекс S&P 500 удари дъно, следствие на пандемията от коронавирус. От тогава насам обаче, индексът добави близо 40% към стойността си, като повишение отбелязаха и останалите основни индекси.
Тъй като пазарът продължава да расте, шансовете борсовият пазар да достигне до историческите си рекорди, в рамките на следващите два месеца нараства. Сега, този шанс е около 55%, според пазарни наблюдатели, спрямо едва 30% на 13-ти май.
Колкото и впечатляващо да е това бързо преместване, е добре инвеститорите да изчакат докато този шанс не достигне 70%, според Нигам Арора, колумнист във финансовото издание MarketWatch.
Какво ще изтласка вероятността за нови пазарни върхове до 70%?
Според Арора, трябва да видим "вторият крак" на "изстискване на късите продавачи". И макар че в понеделник акциите поскъпнаха, експертът все още не вижда това да се случва. Спредът между офертите купува и продава не се разширява, а сделките се случват основна при цените купува, коментира Арора.
Инвеститорите трябва да обмислят каква може да е причината за това рали. Човек може да си помисли, че в основата на повишението на акциите стоят надеждите за разработване на ваксина срещу новия вирус.
Вчера Moderna обяви положителни междинни клинични данни от своето проучване във фаза 1 на коронавирусната ваксина; непосредствената реакция на фондовата борса беше много положителна. Данните са впечатляващи с това, че големината на отговора на ваксината е със същата величина като имунния отговор на организма, причинен от естествена инфекция с коронавирус.
Възможно е новината на Модерна, заедно с повече потенциални добри новини по отношение на ваксините от Pfizer, Johnson & Johnson, Novavax и Inovio Pharmaceuticals да доведат до "втория крак" на "изцеждането" на късите продавачи.
В по-общ план икономиката се отваря, но съществува значителна несигурност как потребителите ще реагират. Трилионите долари във фискалните стимули помагат, но акционерите в акции също трябва да бъдат загрижени за масивния бюджетен дефицит и рекордната задлъжнялост.
Федералният резерв увеличава паричното предлагане, както все едно, че няма утре, но има последици за раздутия баланс на централната банка. Има оптимизъм за антивирусните препарати и ваксини, но няма гаранции.
А инвеститорите продължават да си задават въпроса - "Не трябваше ли фондовата борса да вземе предвид щетите, които вече са нанесени на икономиката?". Отговорът е, че пазарът винаги гледа напред.
Обърнете внимание на следното:
• Месечната диаграма показва, че фондовата борса е докоснала горната лента на „зоната на подкрепа“ и след това е отскочила до долната лента на зоната на съпротива.
• В средата на април казахме, че ралито, извиращо от кратки изтръгвания, е на път да се изтощи. Това все още е в сила, тъй като от тогава насам пазарът се движи предимно в тесни граници, като изключим новината за успеха на ваксината на Moderna.
• Изтискването на късите позиции често води до цикъл от други последствия. Докато фондовата борса се покачва с това, инерционната тълпа влиза в пазара, за да хване покачването на активите. Тъй като това купуване продължава, много технически индикатори излъчват сигнали за покупка и водещи технически ориентирани търговци влизат на пазара.
• При непрекъснато покачване на пазара, FOMO (страх от изчезване) ефектът се появява и кара много инвеститори да се впускат на пазара и да купува, без да разбират напълно какво наистина се случва.
• С нарастването на пазара, късите продавачи заемат нови къси позиции и цикълът продължава.
• Въз основа на нашите алгоритми, борсовото рали, свързано с втория етап на изтискване на късите продавачи, може да спре само в близост до горната лента на зоната на съпротива, показана на диаграмата, и след това да продължи до нови максимуми.
• Въпреки това, инвеститорите трябва също да обмислят сценарии за лоши новини за ваксините, и лоши новини, след като икономиката се отваря и потенциална втора вълна на вируса изглежда напълно възможна. От техническа гледна точка борсовият пазар е свръхкупен в краткосрочен план и няма да отнеме много за сериозен спад. Това е още една причина, поради която не съм напълно убеден, че борсата бързо ще достигне до нов рекорд, коментира Арора.
Още по темата:
Ето кои акции е купил и продал Бъфет през първото тримесечие