Снимка: Личен архив
Икономистите започнаха да обмислят възможността за бурна инфлация. Част от причините са трилионите долари, използвани за финансовите стимули покрай COVID-19. Не веднага, разбира се. Ето какво научаваме от Moneycrashers.
В момента американските потребители са затегнали значително разходите си на фона на масовата безработица. Но трилионите долари не могат да останат пренебрегнати. В един момент те ще започнат да влияят на икономиката.
И когато това се случи, цените на стоките и услугите могат да скочат, а стойността на всеки долар може да се срине. От своя страна това обезценява пенсионни спестявания и инвестиции.
И така, кои инвестиции могат да ви защитят от инфлационната вълна?
За инфлацията
Първо, не всяка инфлация е лоша. Федералният резерв цели да има 2% годишна инфлация за бавно, но стабилно възходящо изкачване. Силните икономики произвеждат нарастващи доходи и тъй като има повече пари за харчене, цените на стоките и услугите се увеличават заради постепенно нарастващо търсене.
Плюс това инфлацията намалява реалната стойност на държавния дълг. Но бързата инфлационна вълна намалява стойността на валутите и следователно застрашава спестяванията и инвестициите.
Ето пример - представете си, че сте банка, отпускаща пари за ипотечни кредити при 3.5% лихва, но парите започват да губят стойност при 5% годишна инфлация. Изведнъж вие ефективно губите 1.5% от кредитите си всяка година. А това говори за загуби. И когато банките започнат да отслабват, кредитополучателите и предприятията не могат да получат заеми и икономиката се спира.
Данъчните увеличения също предизвикват инфлация. Когато правителствата събират данъци върху бизнеса, предприятията не просто се отказват и не приемат ниски печалби или загуби, а повишават цените си, така че същите стоки и услуги изведнъж струват повече. Същият ефект се случва, когато суровите стоки или доставките поскъпнат.
Защита чрез „реални" активи
Някои неща имат присъща стойност. Без значение колко слаба или силна е валутата, която използвате за плащане, основната стойност остава сравнително постоянна.
Храната например има присъща стойност. Ако един хляб днес струва един долар, а инфлацията скочи 30%, цената съответно се приспособява към 1.30 долара, защото хората все още са също толкова готови да плащат за него, независимо от стойността на валутата.
Същото важи и за други физически активи с присъща стойност, като недвижими имоти и благородни метали. Няколко хартиени актива също предпазват от инфлация, въпреки че го правят чрез по-изкуствени средства, например Министерството на финансите коригира стойността на защитените от инфлацията ценни книжа.
Докато изследвате устойчиви на инфлация инвестиции, имайте предвид, че никоя инвестиция не е изцяло устойчива на инфлация. Те се справят добре, но това не означава, че ви защитават изцяло.
1. Недвижими имоти
Хората се нуждаят от покрив над главата си и ще плащат ставките за жилище, каквито и да са те.
Стойността на долара в Съединените щати грубо се е намалила наполовина за 30 години - от 1990 г. до 2020 г. - според Бюрото по труда и статистиката. Средната цена на жилището през 1990 г. е била 117 000 долара според ФЕД. И все пак през първото тримесечие на 2020 г. средната цена на жилището беше 324 500 долара.
Имайте предвид, че цените на имотите значително изпревариха инфлацията. Те почти са утроили стойностите си от 1990 г. насам, въпреки че щатският долар струва само половината от предишната си стойност.
И така, как инвеститорите могат да се възползват от устойчивите на инфлация недвижими имоти?
Покупка на имот с цел отдаване под наем
Имотите, които се купуват с тази цел, предлагат стабилност, например ежемесечен пасивен доход и данъчни предимства. Но най-вече защита от инфлация. Като собственик на имот под наем, вие повишавате наема всяка година, за да сте в крак с пазарните цени, които обикновено надвишават инфлацията.
Всъщност наемът се оказва един от най-важните двигатели на инфлацията. Това прави наемните имоти основна инвестиция в борбата с инфлацията.
Купуване на имот
Собствениците на жилища с ипотека с фиксирана лихва са защитени от инфлация, поне за разходите за жилище. Повече от защитени - инфлацията им помага, като намалява стойността на месечните ипотечни вноски.
При наемите няма такава защита.
Все пак внимавайте да не объркате дома си с истинска инвестиция. Купуването на жилище и неговата поддръжка после е нещо, което ще правите вечно, а не е просто инвестиция. Ежедневните разходи и грижата за имота могат да ви струват много, ако не се учите да пестите.
Твърде много купувачи на жилища оправдават факта, че харчат много пари за обзавеждане на дома си, като твърдят, че инвестират в нещо свое. Да, донякъде е така, но помислете за хилядите разходи, които ще имате оттук нататък в грижа за имота. Така че, докато собствениците на жилища са защитени от инфлация, не трябва да забравят, че все още имат разходи, и то големи.
2. Стоки
Стоковият индексен фонд работи също като всеки друг индексен фонд. Може да се инвестира в него чрез брокер като TD Ameritrade. Отразява пазарният индекс - в случая индекса на стоковия пазар, който проследява една стока, група от подобни стоки или пазара на стоки като цяло.
3. Злато и скъпоценни метали.
Когато инфлацията се изчерпва, инвеститорите прибягват до злато. Скъпоценните метали също допринасят за сравнително устойчива на рецесия инвестиция, тъй като златото запазва стойността си.
То има тенденция да се представя слабо на бичи пазарите, но инвеститорите го смятат за сигурна инвестиция в период на спад. Ако искате да добавите злато в портфейла си, Vaulted ви позволява да инвестирате в 99.99% чисто злато.
4. Акции, ориентирани към растеж.
Струва си да се отбележи, че ориентираните към растежа акции са такива, чиято привлекателност идва от потенциала за повишаване на цените, за разлика от акциите, ориентирани към доход, които плащат високи дивиденти. Това няма нищо общо с растежа спрямо стойностите на ценните книжа.
Компаниите, които могат да повишат цените си наред с инфлацията, са склонни безопасно преценят инфлационните периоди. Например, дори ако разходите за суровини на хранителните компании нарастват по време на инфлацията, те обикновено могат да преминат през този период без да отчетат загуби.
Същата логика важи за много отрасли, които предоставят основни стоки и услуги.
Ето някои сектори, които обикновено оцеляват отлично по време на инфлационните периоди:
- Хранителни стоки
- Грижа за здравето
- Енергия
- Строителни материали
- Технологии
Докато тези компании могат да повишават цените си заедно с инфлацията и да поддържат печалбите си, цените на акциите им също трябва да се повишава.
Ценните книжа, ориентирани към доход, които плащат солиден дивидент, също не се справят, тъй като дивидентите обикновено не успяват да растат успоредно с инфлацията. Инвеститорите в дивиденти също биват засегнати от редовните данъци върху доходите, което допълнително намалява реалната стойност на тези дивиденти.
5. Криптовалути
Никой не знае как се движат те, когато има хиперинфлация. Имат няколко предимства пред държавните фиатни валути (тези, които не са подкрепени със злато или други реални стоки). Първо правителствата, които искат да управляват дълга си чрез отпечатване на повече пари, не манипулират криптовалутите.
Вместо това паричното предлагане на криптовалути зависи от тяхната собствена логика. Например новата доставка на биткойн се забавя с времето. На всеки четири години има разполовяване. През 2012 г. криптовалутата падна до 25 биткойни на всеки 10 минути, през 2016 г. спадна до 12.5, а през 2020 г. спадна до 6.25.
Доставките продължават да растат, но става с по-бавни темпове с течение на времето. Това създава възходящ натиск върху стойността на всяка единица.
Проблемът с криптовалутите е, че не е ясна основната им стойност. Има някаква присъща стойност в анонимната валута, която не се контролира от никое правителство. Но никой не знае точно какво е това.
Това прави криптовалутите повече спекулации, отколкото инвестиции. Но ако се интересувате от използването на криптовалута за защита от инфлация, можете да започнете чрез Robinhood.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за търговия с активи.
Още по темата: