Снимка: iStock
Индивидуалните инвеститори обикновено имат по-нисък резултат от пазара, защото оставят емоцията да повлияе на тяхното инвестиране.
На бичите пазари емоцията придобива формата на алчност. На мечите емоционалното инвестиране се проявява като паника. И двете съсипват възвръщаемостта от инвестициите.
Компания, която се занимава с финансови анализи, DALBAR, установи, че през 2018 г. средният инвеститор губи 9.42%. Но S&P 500 загуби по-малко от половината от това, 4.38%. За 20 години - от 1996 г. до 2015 г. те установиха, че средният инвеститор е спечелил само 5.19%, докато S&P 500 връща 9.85%.
За да се справите с емоционалната си страна е важно да имате план. Ето какво разказва Брайдън Дейвис от MoneyCrashers.
Всеки път, когато губя пари на фондовата борса, това се случва, защото инвестирам, без да спазвам своя основен инвестиционен план. Или по-точно, преди въобще да го създам.
Всеки трябва да създаде своя собствена стратегия за инвестиране и след това да я следва. Основният ми инвестиционен план изглежда така: инвестирам около 60% от капитала си в акции, всички пасивно управлявани индексни фондове. Те включват комбинация от американски и международни акции и комбинация от малки, средни и големи капиталови фондове. Инвестирам в акции, предимно ориентирани към дългосрочен ръст и диверсификация.
Останалите 40% от капитала отиват в недвижими имоти. Инвестирам в недвижими имоти за непосредствен пасивен доход, за данъчни предимства и като хеджиране срещу инфлацията.
Инвестициите ми в акции са 100% планирани от началото до края. Когато акциите или недвижимите имоти нарастват, предчувствам, че ще генерирам добра нетна стойност.
Стъпки за борба с емоционалните решения при инвестиране
Формирането на собствена основна инвестиционна стратегия е само половината от битката. За да сте сигурни, че това действително се случва, трябва да се ангажирате с изпълнението на всяка стъпка от стратегията, която създавате. Това до голяма степен означава планиране на управлението на вашите пари.
"Страничните ефекти" от планирането на управлението на вашите пари включват по-малко време, изразходвано за вашите финанси, по-малко финанасов стрес, по-висока възвръщаемост, по-висок процент на спестявания и по-голямо богатство във времето. Ако всичко това ви звучи добре, изпълнете следните стъпки само веднъж и оставете парите си да се множат.
1. Автоматизирайте спестяванията си
Откъде взимате пари за инвестиране? Трябва да харчите по-малко и да отделяте голям процент от доходите си за инвестиране.
Препоръчвам да си създадете бюджет от нулата, тъй като старият ви бюджет може да не е напълно функционален.
Поемете ангажимент да отделите определен процент от доходите си след облагане с данък като вашите проценти на спестявания. Тези спестявания трябва да бъдат "недосегаеми" и да представляват най-големият ви финансов приоритет. За да направите това, не оставяйте тези пари да седят във вашата банкова сметка и да ви изкушават.
Автоматизирайте спестяванията си, така че парите да отиват директно към вашата спестовна сметка, вашата посредническа сметка или за изплащане на дълг с висока лихва, ако това е фокусът ви в момента. Можете да направите това чрез автоматизирани приложения за спестявания като Acorns или Chime Bank, като разделите директния си депозит на няколко акаунта или като настроите автоматизирани преводи от вашата банкова сметка към вашата спестовна сметка.
След като автоматизирате спестяванията си, не се изкушавайте да ги харчите.
2. Автоматизирайте своите инвестиции
Инвестирам в акции чрез робот съветник, който не само инвестира парите автоматично, но и ги превежда директно от чековата ми сметка.
Роботите съветници наистина помагат при инвестиционното консултиране, предоставяйки на американците с ниски и средни доходи достъп до експертни съвети и помощ при управление на инвестициите. Много от най-добрите роботи съветници дори са безплатни. Например SoFi Invest и Charles Schwab.
3. Доларово осредняване.
Въпреки че звучи като сложен финансов термин, осредняването на долара и разходите не са лесна практика.
Вместо да правите грешката да се опитвате да прецените правилното пазарно време, осредняването на долара и разходите се отнасят до инвестиране на същата сума, по същото време, в същите инвестиции.
Това е един от най-лесните начини за намаляване на риска във вашия портфейл.
4. Диверсифицирайте инвестициите си.
Купуването на индивидуални акции е опасна игра. Освен ако не сте професионалист, не ви препоръчвам, поне не като част от основната ви инвестиционна стратегия. Ако трябва да го направите, направете го с парите, които си заделяте за малко по-рискови инвестиции. Това са финансови средства, които да отделяте с цел експеримент, но загубата им не трябва по никакъв начин да повлияе негативно на финансовото ви състояние.
Кои инвестиции са по-сигурни? Диверсифицирайте се индексни фондове - американски и международни, малки и големи капиталови фондове в широк спектър от сектори.
5. Автоматизирайте своето ребалансиране.
Ребалансирането на вашия портфейл включва връщането му към разпределението на целевия ви актив, тъй като вашите инвестиции се „променят“ чрез разлики в стойността във времето.
Някои инвестиции неизбежно превъзхождат други през всяка година. Целевото разпределение ви помага да управлявате риска. Акциите обикновено превъзхождат значително облигациите, но това превъзходство носи с по-голям риск и повече разходи.
Освен управлението на риска, трябва да ребалансирате портфолиото си за по-висока възвръщаемост. Разбира се, по-добре е да оставите печалбите си да се возят.
6. Не допускайте да се притеснявате за пенсия. Планирайте.
Мнозина не знаят колко е трябвало да спестяват, преди да се пенсионират. Всичко това ги прави уязвими. Създайте си подробен инвестиционен план с помощта на финансов съветник. Целта е да не се притеснявате, че ще останете без пари и ще разчитате само на пенсия.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за търговия с акции
Още по темата:
4 бизнес принципа, които ще ви помогнат по време на пандемия