Снимка: iStock
Това е материал от Стивън Доули, валутен стратег в Western Union Business Solutions.
Твърди се, че Марк Твен казва: "Историята не се повтаря, а по-скоро се римува." Но макар да няма доказателства дали уважаваният писател наистина е казал това, логиката зад това твърдение е факт.
Историята има тенденция да се движи в цикли - и често циклите изглеждат много сходни. Поради тази причина фразата „този път е различно“ често се среща със скептицизъм от професионалистите на финансовите пазари. Същите сценарии се разиграват отново и отново на пазарите. Обикновено не е различно.
А как е този път? Поемаме ли сериозен риск, предполагайки, че този път е ще различно? От една страна е така. Забавянето на икономиката обикновено не е предизвикано от международните правителства, които доброволно затварят икономиките си.
Обикновено е трудно да се посочи точна причина за евентуално икономическо забавяне.
Глобалният икономически цикъл има тенденция да се движи по ясен, традиционен модел, но понякога повтарящ се.
Това обикновено се дължи на цените. Ниските цени създават възможност, която води до бум, който тласка цените по-високо. И тогава високите цени водят до фалит.
Но така е ясно защо има криза. Още преди затварянето на икономиките заради COVID-19, Австралия се справи с икономическите последствия от горските пожари, а заради ниските заплати намаляваха и потребителските разходи. 2020 г. беше година на невъобразими икономически промени.
Въздействието на това спиране е доста по-ударно от предишните икономически свивания. Проучване на инвестиционния мениджър Blackrock, публикувано на 7 април 2020 г., предполага, че въздействието върху глобалния БВП вероятно ще бъде много по-голямо през първите си месеци в сравнение с Глобалната финансова криза.
Това е така, защото по време на Глобалната криза първоначалният недостиг отне повече време. През 2008 г. първите признаци на стрес на финансовите пазари бяха наблюдавани още в началото на 2007 г. Мащабните продажби се появиха едва в средата на 2008 г. През този 18-месечен период се наблюдаваше бавно и постепенно забавяне на икономическото производство.
За да се бори с COVID-19, правителството въведе екстремни мерки за социално дистанциране, които показват, че икономиката се срина за по-малко от три месеца. Затова този срув е много по-различен от предишните.
Но има и прилики. Подобно на други глобални забавяния, това икономическо свиване вероятно ще ускори много промени, които вече са настъпили.
Международният вестник The Economist в своето издание от 11 април 2020 г. заяви, че въздействието на COVID-19 вероятно ще има три основни ефекта върху глобалната икономика.
Първо, глобализацията, която вече е подложена на натиск от нарастващия национализъм през последното десетилетие, може да се възстанови.
Геополитическите събития като Brexit или търговските войни между САЩ и Китай показаха, че "лозунгът" „Глобализацията е добро решение“, съществуващ през последните 30 години, вече не е основна позиция и претърпя промени.
Също така, първоначалното въздействие на коронавирус в Китай доведе до това много предприятия да преосмислят ползите от по-ограничен пазар основно в страната.
Технологиите
Втората основна промяна е увеличеното въздействие на технологиите в нашия живот.
Това е предизвикано най-вече от извънредната дистанционна форма на работа, към която трябваше да преминат почти всички фирми.
Остава въпросът обаче как ще изглежда след шест месеца работата от вкъщи?
Връщането към стария начин на работа в офиса може да изглежда немислимо за мнозина.
След световната финансова криза засиленото регулиране на фирмите за финансови услуги се нормализира.
При всяко значително икономическо забавяне по-уязвимите компании вероятно ще се борят да се справят, докато по-добре позиционираните предприятия могат да се окажат в състояние да се възползват от възможностите.
Внезапният тласък на икономическото затваряне при това забавяне означава, че по-малките предприятия са силно застрашени.
Както се случва по време на предишните финансови кризи, по-малките предприятия се надяват на помощта на по-големите.
Много предприятия в Австралия започват да се отварят, но това не се равнява автоматично на подем в икономическия растеж. Въпреки че вече сме в по-добра позиция, все още има дълъг път към възстановяването.
И така, този път различно ли е? И да, и не.
Голямата разлика сега е във внезапното спиране на глобалната икономическа активност. Това не се е случвало от Втората световна война насам. Подобно на Втората световна война, това спиране е предизвикано от държавната намеса.
За разлика от технологичния балон от 2001 г. или Глобалната финансова криза, най-голямо влияние има върху потребителите, а не развития бизнес свят. Но, надяваме се, като всеки друг икономически цикъл, и този ще мине.
Още по темата: