Снимка: iStock
Естественият спад в лихвите на щатските държавни облигации поставя под въпрос една от най-популярните инвестиционни стратегии в света. Става въпрос за традиционната комбинация от активи от 60% акции и 40% облигации, отправна точка за инвеститорите след разпространението на съвременната теория за портфейла през 50-те години на миналия век. Тази стратегия доведе до една от най-добрите коригирани спрямо риска доходности за последните три десетилетия. Но тъй като доходността от Министерството на финансите сега се движи около нулата и вероятно ще остане там години наред, бъдещият успех на правилото 60-40 е поставен под въпрос.
Това не е първият път, когато т. нар. 60/40 портфейл бива оспорван от някои инвеститори. Все пак тази смес е защитила мнозина от нестабилността на тази година, като е постигнала 2.5% възвръщаемост през миналата седмица според Jan Loeys от JPMorgan Chase & Co. Но с доходността на най-големия дълг на световния пазар при рекордно ниски стойности, облигациите имат по-малко място да се покачват вбъдеще, наранявайки използването им като хеджиране срещу падащи цени на акциите. Това кара мениджърите на пари да търсят защита отвъд държавните облигации.
„Има силно изкушение да се търси доходност, където хората могат да я намерят, казва Бил Мерц, ръководител на изследванията на инструменти с фиксиран доход в Bank Wealth Management, който съдейства за управлението на 180 милиарда долара. В глобален мащаб все повече инвеститори мигрират от рисковия спектър, защото смятат, че нямат избор.“
Призивите за смърт на портфейла 60/40 възникнаха през август, тъй като търговското напрежение между САЩ и Китай засили опасенията от глобално икономическо забавяне. Bank of America Corp. и Morgan Stanley предупредиха за отрезвяваща възвръщаемост в края на миналата година, но очакванията, че Фед в крайна сметка ще ограничи доходността за някои падежи на Министерството на финансите, придадоха на тези аргументи допълнителна тежест.
Миксът, измерен с индекса S&P 500 и американския агрегат на облигациите на Bloomberg Barclays, произведе годишна доходност от почти 10% от 1983 до 2019 г., пише Ян Лойс от JPMorgan, старши съветник по дългосрочната инвестиционна стратегия.
За в бъдеще Лойс прогнозира, че възвръщаемостта на портфейла 60/40 ще се понижи до около 3.5% годишно през следващото десетилетие, но инвеститорите могат да увеличат възвръщаемостта си до малко над 4%, като приемат портфейл с 40% акции, 20 % облигации и 40% инвестирани в ценни книжа с някои характеристики и на двете, пише той.
Това би могло да включва обезпечени задължения за заем, обезпечени с търговска ипотека ценни книжа, инвестиционни тръстове или недвижими имоти.
Конвертируемите облигации, които предлагат рисков профил между облигации и акции, също се възползват от по-голям инвеститорски интерес. Американските борсово търгувани фондове, проследяващи този вид дълг, добавиха повече от 300 милиона долара през май, а други 427 милиона долара през юни - най-големият месечен приток на капитал от шест месеца, показват данни, събрани от Bloomberg.
„Конвертируемите инструменти стават най-доброто от всички светове, тъй като имат както облигационни, така и акционерни аспекти: те са облигация и могат да бъдат конвертирани в акции“, каза Лойс по телефона. „Те печелят, когато акциите се повишат, както и когато облигациите се увеличат, както се случва и с двата класа активи през последните три месеца.“
В Европа, където банките прекараха през последното десетилетие в съкращаване на баланси и делиберации след финансовата криза от 2008 г., така наречените CoCos - или облигации, емитирани от кредиторите, които са конвертируеми в акции - станаха привлекателен залог. Те са връщали повече от 6% годишно през петте години до 30 юни, дори след като регистрираха 9.4% годишна загуба през първата половина на 2020 г., според Даниел Тененгаузер, ръководител на стратегията за пазарите в Bank of New York Mellon Corp. CoCos върна двойно държавните облигации на региона за същия период.
Все пак някои инвеститори все още не са готови да отписват 60/40. Джак Макинтайър, който помага да се контролират над 60 милиарда долара в Brandywine Global Investment Management във Филаделфия, казва, че някои от критиките към тази стратегия може да са несправедливи.
„Без значение какъв портфейл имате, имате нужда от защитно разпределение“, каза той. „Тези 40% играят роля.“
Още по темата:
Време е да се загърби разпределението на портфейлите 60-40 - акции облигации