Снимка: Pixabay
Пандемията от коронавирус подтикна богатите инвеститори да обмислят основни промени в начина на живот, които включват по-малко пътувания, по-малко пътувания до офиса и отдалечаване от големите градове, според току-що публикуваните данни на UBS, които разкриха, че 75% от тях смятат, че „животът никога няма да бъде същият отново."
Нарастващите човешки и икономически разходи от избухването на COVID-19 в световен мащаб наложиха драматични промени в ежедневието на хората на всички нива на доходи. Конвенционалната мъдрост гласи, че заможните са изолирани от разстройването, причинено от новия коронавирус. Въпреки това Investor Watch на UBS установи, че явно мнозинството от хората с висока нетна стойност на активите, са поне толкова притеснени за бъдещето, колкото хората с нормални доходи.
Проучването, в което са анкетирани близо 3800 инвеститори на 15 различни пазари, сочи, че много от тях „вече планират да адаптират начина си на живот“, тъй като огнището преобразува обществения живот.
„Тъй като пандемията все още не е в огледалото за обратно виждане, инвеститорите се движат в променен свят“, пише UBS. „Повечето ще намерят своя път с ясни приоритети, надеждни насоки - и продължават да оценяват най-важните неща в живота.“
Тъй като отдалечената работа става далеч по-често срещана сред работещите с бели яки, UBS установи, че 70% планират да намалят пътуванията и посещенията в офиса, докато половината планират да се преместят по-близо до семейството си. Близо половината могат да се отклонят от гъсто населени градове, а огромните 88% смятат личното си здраве за основен приоритет.
Междувременно 66% от богатите инвеститори казват, че COVID-19 се е отразила върху начина, по който мислят за парите.
Независимо проучване, публикувано през юни, установи, че богатството на милиардерите е скочило с над 500 милиарда долара от началото на кризата, но UBS установи, че над половината са загрижени за достатъчно спестяване, ако има друга пандемия, и за това, че трябва да работят по-дълго, за да компенсират щетите в своите пенсионни портфейли.
Нещо повече - 60% се притесняват да не бъдат „финансово бреме“ за семействата си, ако се разболеят, докато 54% са изнервени от това дали ще оставят достатъчно пари на наследниците си.
UBS, който е един от най-големите мениджъри на богатство в света, откри, че някои тревоги след COVID-19 са по-разпространени в зависимост от това къде живеят респондентите и възрастта им.
Милениалите са най-притеснени от това, че трябва да работят по-дълго, за да компенсират загубите и да спестят достатъчно пари, установи UBS. Тази възрастова кохорта, която е постигнала устойчивост в своите инвестиционни решения, е по-загрижена от това да има достатъчно, за да въздейства върху обществото. UBS установи, че 1/3 от милениалите дават повече пари на семейството и приятелите, докато повечето от тях се интересуват от устойчиви инвестиции и филантропия заради COVID-19.
В Америка - която се превърна в глобален епицентър в разгара на случаите на слънчевия пояс - изумителните 82% смятат, че общественият живот е променен за постоянно, докато 86% казват, че чувството на страх ще се задържи за неопределено време. Голяма част от анкетираните откриха, че вирусът предизвика нов акцент върху семейството, здравето и безопасността.
Сред констатациите на данните 70% от американците казват, че пандемията е повлияла поне донякъде на финансите им, а 77% са казали, че епидемията е повлияла на техните пенсионни планове.
В световен мащаб само латиноамериканските инвеститори бяха по-притеснени за бъдещето, отколкото техните американски колеги, като 84% заявиха, че животът е променен завинаги. Това се сравнява с по-ниския брой в Европа (74%) и Азия (71%) - където гражданите са сравнително по-свикнали с мерки, предназначени да ограничат разпространението на вирусни огнища.
Още по темата:
Само 9 от 100-те най-богати хора на света повишават богатството си последните 2 месеца