Снимка: Личен архив
Ралито на акциите на Tesla доближи повече от всякога изпълнителния директор на компанията, Елон Мъск, до второто изплащане на пакета му за обезщетение на стойност 2.4 милиарда долара. Ето какво научаваме от MarketsInsider.
Акциите на Tesla са скочили с повече от 275% към днешна дата, подхранвани от по-добри от очакваното приходи и солидни доставки на превозни средства. Растящата цена на акциите също допринесе за това пазарната капитализация на компанията да скочи над 290 милиарда долара, което я прави най-цененият автомобилен производител в света.
Сега компанията е на път да постигне друг важен момент в компенсационния пакет на изпълнителния директор на Мъск - средната шестмесечна пазарна капитализация е близо 150 милиарда долара. След като прагът бъде спазен, той ще отключи 1.69 милиона опции за акции на Мъск, който би могъл да продаде акциите, за да генерира печалба от 2.4 милиарда долара.
Митингът на Tesla тази година изтласка нетната стойност на Мъск до 70.5 милиарда долара, което означава, че той официално е по-богат от Уорън Бъфет и сега е класиран на седмо място по Bloomberg Billionaire's Index.
Инвеститорите ще наблюдават печалбите на Tesla през второто тримесечие на 2020 г., които трябва да бъдат обявени на 22 юли. Ако компанията отчете своята четвърта поредна тримесечна печалба, тя ще достигне ключов момент, който трябва да бъде обсъден за включване в индекса S&P 500.
Мегакомпенсионният пакет на Мъск се състои от 20.3 милиона опции на Tesla, разделени на 12 транша, свързани с конкретни цели, например продажби, Ebitda и пазарна капитализация.
Ако Мъск отключи всички траншове, общото изплащане би струвало повече от 55 милиарда долара според информация от Tesla. Мъск не взима никаква друга заплата от автомобилния производител.
Според данни от SEC от месец май съветът на директорите на Tesla потвърждава, че Мъск е отключил първия транш от компенсационния пакет.
Припомняме, че Tesla Илън Мъск изпревари Уорън Бъфет и стана седмият най-богат човек в света. Богатството му се покачи с над $6 млрд. в петък след 10,8% ръст на цената на акциите на автомобилния производител до рекордните $1 544. Пазарната капитализация вече е впечатляващите $286,5 млрд.
Мъск притежава 20,8% от акциите на Tesla, като така неговият дял е оценяван на малко под $60 млрд. Ексцентричният милиардер е мажоритарен собственик и на още две други компании - SpaceX и The Boring Company. Богаството на Бъфет намаля миналата седмица, след като дари акции за почти $3 млрд. на няколко фондации.Акциите на Tesla поскъпнаха с над 500% през последните 12 месеца и компанията днес е най-скъпата автомобилна компания в света.
Ще стане ли Мъск най-богатият човек в света?
49-годишният милиардер може и да стане най-богатият човек в света - позиция, на която днес стои главният изпълнителен директор на Amazon Джеф Безос. През 2018 г. Мъск се договори с Tesla за щедър пакет бонуси, обвързан с редица показатели на компанията, включително цената на акциите. Ако изпълни всичко, записано в плана, той ще получи 20,3 млн. акции от компанията.
През май Мъск получи първото плащане - акции на стойност $1,8 млрд. При тогавашните цени и разходи за упражняване на опциите, бонусът бе в размер на $775 млн. Сега Tesla се подготвя да направи и втори транш на същата стойност.
На 28 май бе постигната първата цел - пазарната капитализация на Tesla се задържа на средно $100 млрд. за шест месеца. Втората цел - пазарната оценка да се задържи над $150 млрд. за същия период.
От 28 май насам акциите поскъпнаха с над 70%, като така за последните 6 месеца средната пазарна капитализация е $138,6 млрд. Целта е много по-лесна за постигане, отколкото изглежда - просто акциите на Tesla трябва да останат на това ниво през следващите две седмици.
Мъск още не се е възползвал от възможността да придобие първия пакет акции, което не е необичайно - мениджърите обикновено го правят, когато опциите са на път да изтекат, или когато са решили да продават.
Третият пакет акции Мъск ще получи, ако Tesla се задържи на над $200 млрд. и достигне следващото ниво от оперативни цели за четири поредни тримесечия: приходи от над $30 млрд. или $3 млрд. печалба преди данъци.
През февруари компанията изрази увереност, че ще достигне тези цели, въпреки че Covid-19 временно спря производството и ограничи продажбите.
Още по темата:
Продажбите на Tesla надхвърлиха 90 000 автомобила през второто тримесечие