Снимка: iStock
ЕЦБ увеличи своята програма за спешни покупки заради пандемията с 600 милиарда евро (686 милиарда долара) до 1.35 трилиона евро през юни.
Но данните показват, че купуването на облигации на ЕЦБ през последната седмица на юни падна до най-бавния си темп след разширяването на програмата.
Европейската централна банка и нейният президент Кристин Лагард се изправят пред поредното решаващо изпитание тази седмица, тъй като те се въздържат от всякакви нови парични стимули, но се опитват да не унищожават убеждението, че имат повече огнева мощ.
Франкфуртската институция вероятно ще запази статуквото след удължаването на програмата си миналия месец и разширяването на своята PEPP (Пандемична програма за спешни покупки), която се покачи с 600 милиарда евро (686 милиарда долара) до 1.35 трилиона евро.
"Като кредитор от последна истанция, ЕЦБ стабилизира пазарите и предотврати голяма финансова криза, която би изострила рецесията", казва Флориан Хенс, наблюдател на ЕЦБ в Банк Беренберг в неотдавнашно известие.
„Финансовите условия значително са се облекчили, пазарите на акции са се увеличили.“
След решението на 4 юни редица политици защитници на стимулиращите политики в региона, като холандския централен банкер Клаас Нот, поставиха под въпрос дали изобщо ще е необходима пълната сума, ако икономиката се възстанови по-бързо от очакваното.
Всъщност купуването на облигации от ЕЦБ през последната седмица на юни падна с най-слабия си темп след разширяването на програмата, сочат данните, публикувани от ЕЦБ. Това би могло да предполага някои „стесняване“ на PEPP в бъдеще, особено ако икономиката се справя по-добре от очакваното.
"Смятаме, че това е отдалечен сценарий", каза Хенс. „По ирония на съдбата, колкото повече ЕЦБ обмисля открито подобно нещо, толкова повече може да се наложи в крайна сметка отново да ускори покупките си, за да компенсира отрицателните икономически последици от действията на0 пазара, намалявайки първоначалните си очаквания за размера на предстоящия стимул.“
Прогнозата е „Малко по-ярка“
През второто тримесечие на 2020 г. се наблюдава значителен спад в икономическата активност, но последните данни всъщност сочат потенциално по-слабо изразена рецесия, отколкото се смяташе досега.
"Прогнозата е малко по-ярка, отколкото беше само преди два месеца", заяви вицепрезидентът на ЕЦБ Луис де Гуиндос в уебинар, организиран от Goldman Sachs на 8 юли. Той добави, че най-новите данни сочат, че "може би има малко повече оптимизъм по отношение на спада през второто тримесечие и възстановяването през третото и четвъртото.“
Възстановяването обаче е крехко. И в зависимост от по-нататъшното развитие по отношение на разпространението на Covid-19, засега кризата се разглежда като затихващ ефект върху инфлацията.
"Очакваме основната инфлация да се понижи през следващите месеци, преди тя постепенно да се покачи отново", казва Дирк Шумахер, наблюдател на ЕЦБ с Natixis, в бележка за изследване.
"Това ще предостави на ЕЦБ достатъчно пространство за маневриране за обявяване на допълнителни покупки, ако това се счете за необходимо."
Още по темата:
ЕЦБ: Най-лошото от кризата вече премина
Кристин Лагард: Паричната и лихвена политика на ЕЦБ не е на автопилот