Тристранният съвет (НСТС) обсъди предложение на Министерство на финансите, което предвижда справедливо плащане на такса смет. Идеята бе подкрепена от синдикатите и работодателите и предвижда три основи, които могат да се ползват от общинските съвети за определяне на таксата. Първата е индивидуално измерване на битови отпадъци в имота, втората - количеството отпадъци съобразно броя и вместимостта на необходимите съдове и третата основа е определяне на таксата спрямо броя на ползвателите на услугата в имота.
Общинските съвети могат да изберат една или няколко основи в зависимост от населеното място или комбиниран подход, обяви зам.-министърът на финансите Людмила Петкова по време на заседанието на НСТС.
Ако методиката бъде одобрена, тя трябва да започне да се прилага от догодина. В момента таксата за отпадъци се определя на база данъчна оценка на недвижимия имот.
Освен проектонаредбата, която все още не е одобрена от правителството, Министерството на финансите е подготвило и промени в Закона за местните данъци и такси. Те предвиждат въвеждане на двукомпонентна такса за поддържане на чистотата, която се състои от такса за битови отпадъци и такса за поддържане.
В законопроекта и проектонаредбата е заложен европейският принцип за определяне на такса смет "замърсителят плаща", обясни Петкова. Според нея въвеждането на този принцип ще бъде стимул, както за намаляване на отпадъците, така и за разделното събиране.
Срещу новата методика се обявиха общините, тъй като според тях тя ще доведе до драстично поскъпване на такса смет за населението за сметка на едрия бизнес. Освен това местната власт твърди още, че заради забавеното одобряване на методиката и законопроекта няма да имат време да я въведат.