Социално отговорното поведение на фирмите за онлайн залагания ще им струва 50 000 лева годишно. Това е сумата, която трябва да плащат до 31 март на текущата година. Това е записано в приетите от Народното събрание на второ четене изменения в Закона за хазарта. Промените са внесени от ГЕРБ.
Приходите от тези вноски ще постъпват по бюджета на комисията по хазарта, а организаторите, получили лиценз след посочената по-горе дата, внасят годишните вноски в 30-дневен срок от датата на получаване на лиценза. За невнесените в срок вноски се дължи лихва в размер на законната лихва (10% плюс ОЛП, определен от БНБ). Мнозинството даде право на Държавната комисия по хазарта да отнема принудително лиценза за организиране на хазартни за срок от три до шест месеца, когато годишната вноска не е платена в срок.
Вноската за игри в игрално казино да бъде 10 000 лв., определиха още народните представители. За всички останали организатори на хазартни игри е 5 000 лв.
От догодина ще се заплаща такса и за лотарийните игри, кено, бинго и разновидностите им, които не бяха включени в закона при предишните изменения през 2014 г.
За хазартни игри, които се облагат с данък по Закона за корпоративното подоходно облагане, се събират само такси за разглеждане на документи по искане за лиценз, промени в лиценза, с изключение на лицензи за онлайн залагания.
В приетия законопроект е записано още, че Държавната комисия по хазарта предвижда разходи за финансиране на одобрени проекти на юридически лица с нестопанска цел за предпазване на младите хора от хазарт, превенция и лечение на хазартна зависимост и провеждане на социално отговорна реклама и маркетинг.
Депутатите не приеха предложението на Георги Кадиев от левицата забраната за използване на игрално оборудване, което не е утвърдено от Държавната комисия по хазарта или за което не е внесен дължимият данък по Закона за корпоративното подоходно облагане, да не важи , когато организаторът е получил разрешение за разсрочване на задълженията.