5% отстъпка върху данъка за доходите на физическите лица тази година ще се ползва от подалите декларации по електронен път, обяви на брифинг в Народното събрание председателят на комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова, цитирана от агенция „Фокус".
Преди време от НАП обявиха, че от догодина е предвидено декларациите да могат да се подават онлайн и с Персонален идентификационен код (ПИК), а не само с електронен подпис, както е в момента. Също с ПИК ще може да се подават и декларации за местни данъци и такси към общините. ПИК се получава във всяка данъчна дирекция в страната след подаване на писмена молба и представяне на лична карта.
Освен това с промените в данъчните закони депутатите дадоха възможност на хората на граждански договори сами да избират дали през четвъртото тримесечие работодателят да им удържа авансово данък върху доходите. Това ще влезе в сила от 2015 година, докато през настоящата остава разпоредбата работодателят да не удържа авансовия данък през последните три месеца на годината - октомври, ноември и декември.
Менда Стоянова припомни, че с промените при облагането на физическите лица не е прието предложението на ГЕРБ да се увеличи данъкът върху лихвите по депозитите. Той остава 8%, но се разширява данъчната база като освен депозитите, които са срочни сметки, ще се облагат абсолютно всички лихви по банкови сметки на българските граждани", поясни тя и подчерта, че това е твърде малка стъпка, но това са възможностите на бюджет 2015 година.
С промените се въвеждат две допълнителни данъчни преференции за работещи родители. Първата преференция предвижда, че един от родителите в семейство с деца може да намали облагаемата си данъчна основа с 200 лв. за едно, с 400 лв. за две и с 600 лв. за три и повече деца. Предвижда се възможност един от родителите на дете с увреждания да приспадне от годишния си облагаем доход 2000 лв.
"Беше премахнат и необлагаемият праг от 340 лева, защото беше несправедлив", каза още председателят на бюджетната комисия. Тя припомни, че необлагаемият минимум беше въведен миналата година. „Той касаеше изключително тесен кръг доходи само от трудови правоотношения - един, който получава минимални доходи от други източници, дори от банкови сметки, отпада от този кръг на облекчение", обясни Стоянова. Тя подчерта ,че много голям брой лица очакват да получат това облекчение, но няма да могат да се ползват от него.
Менда Стоянова каза още, че ако е бил увеличен акцизът върху тютюневите изделия през 2015 година, това би довело до допълнително стимулиране на сивия сектор на този пазар. Тя обясни, че съгласно европейска директива, до 2018 година България трябва да достигне минималните нива за акциз на цигарите - 90 евро на 1000 къса или 177 лева на 1000 къса.
„Браншът отдавна настояваше да има данъчен календар, за да е ясно как във времето ще се достигне тази минимална ставка и удовлетворявайки исканията, за да има предвидимост на пазара, приехме това да се случи за три години - 2016, 2017 и 2018 година", аргументира се председателят на парламентарната бюджетна комисия.
„За съжаление отложихме за пореден път с една година въвеждането на нова методика за определяне на такса смет, коментира Менда Стоянова и допълни, че до 31 март Министерският съвет трябва да разработи методика заедно с НСОРБ, която да се прилага от 2016 година.
От 2015 година купувачите на автомобили ще ги регистрират само в КАТ и няма да се налага да ходят и в общината, както е в момента. С едно от измененията в Закона за местните данъци и такси, КАТ ще се свързва с местните администрации, които да определят данъка на закупения автомобил и да информират купувача за него.
Измененията се отнасят и за депутатите. Техните допълнителни пари към заплатите за офиси и секретарки вече ще се облагат с 10%, които ще бъдат внасяни от Народното събрание в държавния бюджет.