Източник: www.darikfinance.bg
Бюджетът на ДОО е в размер на над 10% от БВП, каза министърът на труда и социалната и демографска политика Ивайло Калфин и призова депутатите да погледнат назад във времето, за да видят, че много рядко този процент е надвишавал 10%, а сега е 10.1%.
Калфин изчисли, че ако пенсиите се увеличат само с 10 лева за всеки пенсионер, това ще струва 300 млн. лева на държава.
Според него целта ни трябва да бъде цялостното дългосрочно решение, което ще гарантира на хората по-достойни пенсии. Има един показател - коефициента на заместване, посочи Калфин. В развитите страни този процент е 70-80%, а нас е около е 57% от средния осигурителен доход.
Начинът да се решат проблемите не е замразяване на сегашното състояние, категоричен бе Калфин. През миналата година реформите и вдигането на възрастта за пенсиониране бяха замразени с аргумента, че ще се намери дългосрочно решение през 2014 година, но все още такова липсва.
Какъв е смисълът да имаш пенсионен фонд, ако пенсиите зависят не от него, а от бюджета на държавата, попита Калфин и обяви, че ако искаме стабилна система, тя трябва да бъде максимално независима. Системата трябва да бъде подпомагана с 20-30% от бюджета, но съвсем друго е да бъде подпомагана с над 50%, както е в България в момента.
Поддържането на тази система и замразяването не решава нищо, категоричен е социалният министър.
По думите му обаче намирането на дългосрочното решение няма да стане до края на бюджетната процедура за 2015 г.
Той призна, че е против рязкото увеличаване на възрастта и стажа за работниците в трета категория труд, но е и против запазването на сегашната ситуация, защото това е път, който не води никъде.
В законопроекта за бюджета може би има неща, които ще се променят между първо и второ четене, призна Калфин и призова да се намери по-широко съгласие, за да се направят първите стъпки към дългосрочна реформа още сега. /БГНЕС/