На днешното си първо за годината заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) ще бъде разгледан и договорът за заем от 8 милиарда евро. Искането бе поставено от Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Точката ще бъде включена за обсъждане, каза пред журналисти финансовият министър Владислав Горанов преди началото на заседанието. Вицепремиерът Ивайло Калфин уточни, че обсъждането е жест за по-добро разбиране на темата за заема.
Още по първата точка от двения ред на тристранката синдикати и работодатели се разминаха с предложените от правителството промени в Закона за здравното осигуряване. Социалните партньори обявиха, че не трябва да става стил на работа в НСТС да се разглеждат законопроекти, които вече са минали в парламентарна комисия, както се е случило с днешния.
Според вицепрезидента на КНСБ д-р Иван Кокалов със законопроекта се променя философията на здравноосигурителния модел, като досега касата заплащаше здравната услуга, а се предлага занапред да закупува услуги. Той допълни, че не е ясно защо трябва да се случва това. „За сетен път министърът на здравеопазването не уважи социалните партньори и не ни представи законопроекта", отбеляза Кокалов.
Освен това синдикатите и работодателите са против увеличаването на представителите на държавата в Надзорния съвет на касата. По думите на Кокалов с това решение социалните партньори стават украса на решенията на НЗОК.
КНСБ не считат, че разделянето на основния пакет на здравни дейности отговаря по някакъв начин на нуждите на населението. Кокалов разкритикува и въвеждането отново на т.нар арбитраж след
като вече е доказал неефективността си.
„КРИБ подкрепя намерението за подобряване на събираемостта на здравните вноски, но има отсъствие на мерки за достъп до системата на неосигурените, каза председателят на Конфедерацията на работодателите и индустрийлците в България Кирил Домусчиев. Той и изпълнителният председател на БСК Божидар Данев също разкритикуваха предложението за увеличение на квотата на държавата в състава на Надзорния съвет на касата.
„Две трети от приходите се събират от осигурителите и осигурените и едва една трета са вноските от държавата, а се предлага тези, които финансират системата, да нямат участие в нея", аргументира се Домусчиев.
За разлика от КРИБ и ДСК, Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) подкрепя предложения законопроект. „Работодетелската организация застава зад мерките за повишаване на събираемостта. Промените в Надзорния съвет на НЗОК са грешка, това е своеобразно одържавяване на управлението на касата - нашият цивилизационен избор не предполага това", заяви председателят на АИКБ Васил Велев.
Очаквайте още подробности!