Източник: www.darikfinance.bg
Гръцкото правителство иска в бърз порядък да събере пари, не само в българската юрисдикция, но и други подобни юрисдикции, където данък печалба е по-нисък. Да обложи гръцките фирми, които търгуват с тези юрисдикции. Специално за България, обаче, положението е малко по-особено, поради простата причина, че България е съседна страна, пътува се относително лесно и тогава, когато тези сделки бъдат обложени с данък, много е лесно парите да се пренасят и да се плащат на ръка, коментира пред Агенция „Фокус“, икономистът Красен Станчев.
Според него тъй като плащанията не са огромни, те са в рамките на онова, което свободно се пренася през граница, съответно много от сделките ще преминат в сивия сектор.
На 19-ти март Гърция въведе 26% данък върху финансовите транзакции с няколко други държави, включително България. Българското правителство от своя страна атакува промените в гръцката данъчна политика пред Европейската комисия.
Второто, което е особено според Станчев, е, че България дължи пари на Гърция. Български юридически лица дължат пари на гръцки банки, а не обратното. Тоест, гръцките банки имат интерес да работят добре в България и те наистина работят добре. Съответно гръцките собственици на тези банки също имат интерес да нямат никакви пречки в търговията.
Тогава, когато бъдат въведени тези пречки, гръцките банки ще се променят в посредници, където банката ще извършва клирингови плащания между различни юридически и физически субекти в двете юрисдикции. Това са го правили от времето на братя Ротшилд в цяла Европа, така ще стане и сега.
Банките и хората ще намерят много бързо начин да заобиколят тези данъчни разпоредби на гръцкото правителство.
В крайна сметка самият гръцки бизнес ще успее да убеди гръцките власти да променят това законодателство, тогава, когато се види, че то няма ефект.
Онова, което ще бъде първият ефект, ще бъде вероятно, докато хората се нагодят. Събиране на малко пари кеш, не само от българската юрисдикция, но и от други юрисдикции - Ирландия, Кипър и т.н.т. Това ще трае някъде 3-4 месеца, след това потока на приходи в бюджета по този нов данък ще спре.
Междувременно ще вървят процедури за обжалване на законодателството в ЕК и Европейският съд и след около година най-вероятно, тези мерки ще бъдат премахнати.
Това е неприятно за българските банки, защото първите, които вероятно ще получат някакви данъчни санкции, са гръцките спестители в български банки. Те не са малко. По последни данни, гръцките граждани и фирми са открили около 60 хиляди сметки в български банки.
Те са частично спестовни, частично разплащателни. Те обслужват, както бизнеса, така и спестяванията на гръцките граждани.
За последните 6 месеца, откакто СИРИЗА започна да води в изследванията на общественото мнение преди изборите, от Гърция са изнесени над 25 милиарда евро. Малка част от тези пари, вероятно някъде около 1 милиард са дошли в български спестовни институции.
Друго нещо, което е много важно да се знае, на което разчита гръцкото правителство е общото настроение в САЩ и Европа да има някаква форма на уеднаквяване на законодателството и разкриване на сметките, които отиват към така наречените офшорни зони.
Това общо настроение на европейските водещи политически партии, леви, десни и т.н.т., да се уеднаквява данъчната основа във всички страни, да се разменя информация за данъчните задължения, което между другото ще стане закон, защото има такава директива, която започва и се въвежда от първи януари следващата година. Това общо настроение дава основание за такива действия, като това на гръцкото правителство в момента. Вероятно, това ще затрудни българската страна в търсенето на защита на правилата на свободното движение на капитали. В крайна сметка ще забави процеса, българската страна ще спечели и от министерството на финансите са прави, че трябва да се върви и по този път, но това е доста бавна процедура.
В общи линии правителството в Атина не може да измисли никакви други начини за бързо събиране на пари и затова правят такива неща. Правят го по доста глупав начин, без да отчитат интересите на своите граждани и своя бизнес, категоричен е Красен Станчев.