Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) одобри предложената от Министерството на финансите Наредба за разпределяне на задължителните осигурителни вноски. „Подзаконовият нормативен акт ще бъде внесен за приемане в Министерския съвет утре или на следващото заседание на кабинета", съобщи след заседанието пред журналисти министърът на финансите Владислав Горанов.
Той уточни, че това е чисто технически документ, който регламентира промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО), даващи на хората свободата на избор къде да влагат парите си за пенсия. По думите на Горанов, заявленията за излизането от фонда и преминаването към Държавното обществено осигуряване (ДОО) ще става в НАП.
Владислав Горанов подчерта, че с промените в Кодекса за социално осигуряване и с приемането на наредбата няма опасност за дейността на пенсионните фондове. „Те управляват добре и много консервативно парите на хората", каза финансовият министър.
Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов изтъкна, че наредбата ще сложи ред в системата за пенсионно осигуряване. Според синдикалния лидер, досега системата е била непазарна, със задължителни големи такси, срещу които хората не получават услуги.
Наредбата беше подкрепена категорично и от КРИБ, и от КНСБ.
Несъгласие с приетата наредба изрази председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. Той заяви, че с промените в КСО вторият стълб на пенсионната система се противопоставя на първия (ДОО), вместо да го надгражда. „В Наредбата остават текстове, които пораждат съмнение, че движението на партидите на осигурените лица от универсален пенсионен фонд в ДОО и обратно не е равнопоставено, а изборът на хората не е достатъчно информиран", поясни Васил Велев.
От Българската стопанска камара (БСК) също разкритикуваха наредбата и допълниха, че не виждат как тя ще укрепи финансовото състояние на пенсионната система.
Бизнесът се опасява и от загуби за частните фондове поради неясния начин на осребряване на активите при решение за прехвърляне на пенсионни партиди в държавното осигуряване.
От БСК припомниха, че преди две седмици пенсионноосигурителните дружества сигнализираха, че са възможни злоупотреби при прехвърлянето на парите за втора пенсия в НОИ заради несъвършенства в проектоектонаредбата. Тя например не изисква нотариално удостоверяване на самоличността при подаването на заявление за прехвърляне от частен фонд в НОИ, каквото се изисква при преместването на партидите между два отделни частни фонда. Този пропуск остова и в обсъжданата днес наредба.