До момента е договорено повишаване на минималните осигуровки за близо 1 млн. работещи. Средното увеличение е близо 8%.
Бизнесът и синдикатите вече са постигнали съгласие за осигуровките в близо половината от 85-те икономически дейности, съобщава www.darikfinance.bg.
За 39 бранша, където работят 950 000 души вече е постигната договорка за минималните осигурителни прагове догодина при средно увеличение 7.8 на сто, което пък е значително по-високо от миналогодишните 4 на сто.
Към момента най-голямо повишение на осигуровки, оттам и на минимални заплати се регистрира в сектора "Производство на мелничарски и нишестени продукти" - 18%. Там средният осигурителен доход се увеличава с повече от 100 лева. Почти толкова е и ръстът при пощенските и куриерските дейности.
Въпреки това там средният праг догодина ще бъде едва 427 лв. или малко над минималната работна заплата, която би трябвало да е 420 лв.
Двуцифрени са увеличенията при производствата на дървен материал и мебели, на изделия от слама, хартия и картон, както и при електрическите съоръжения и във всички видове строителство.
Спорен все още е секторът за производство на безалкохолни напитки и минерални води. Бизнесът отказва увеличение от 17 на сто, за което настояват синдикатите. Социалните партньори в икономическите дейности, за които все още няма постигнато съгласие имат възможност да се договарят до 10 септември. След тази дата социалният министър ще решава, дали да упражни правото си, административно да увеличи средният договорен процент.
По-високите осигуровки се залагат и като по-висок приход в бюджета на общественото осигуряване. В обществения сектор, включващ и дейностите на бюджетна издръжка, както и за самоосигуряващите се, минимални прагове и ръст на заплатите не се договарят.