И бюджетът на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2016 година мина на първо четене в пленарна зала. Преди това управляващите приеха бюджета на Здравната каса. „За" предложения от Управителния съвет на НОИ и одобрен от правителството бюджет на ДОО гласуваха 111 депутати от ГЕРБ, Патриотичния фронт, АБВ и 14 реформатори, „против" - 41 (БСП, ДПС, БДЦ, „Атака" и двама независими) и 13 „въздържал се", сред които четирима от Реформаторския блок.
При представянето на законопроекта председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова съобщи основните параметри: от 1 януари 2016 г. минималната работна заплата да се увеличи на 420 лв.; от 1 юли се актуализират пенсиите с 2,5%, като минималната пенсия ще бъде малко над 161 лева, а социалната пенсия за старост ще се увеличи само с 3 лева и ще достигне до 118 лева; запазват се размерът и съотношението на осигурителните вноски, както и на вноските за фонд „Пенсии", на нивото от 2015 г.; минималните осигурителни доходи по основните икономически дейности нарастват средно с 8,6%, но максималните - не, затова и максималната пенсия също остане замразена на 910 лева ; майчинството за втората година остава замразено, въпреки че от догодина се очаква минималната работна заплата да се повиши до 420 лева; обезщетението за безработица ще се запази до малко над 7 лева на ден.
Предвидените приходи са 10,046 млрд. лева, или с 413,2 млн. лв. повече от 2015 г. От осигурителни вноски ще бъдат събрани 4,969 млрд. лева.т
Разходите и трансферите са в размер 10 044,3 млн. лв., или с 415 млн. лв. повече от 2015 г. Основният разход продължава да бъде за пенсии - залага се сумата от 8,74 млрд. лева, или с 347 млн. лв. повече от 2015 г. Средният размер на пенсията през 2016 г. се предвижда да бъде 331,62 лв. при 320,55 лв. за 2015 г. Разходът за пенсии през 2016 г. се очаква да бъде 9,9 на сто от БВП.
Според Корнелия Нинова от БСП, държавата ще вземе повече пари от осигуряващите се, но ако някой изпадне в нужда от държавна помощ, тя остава непроменена с години. „Даже не се запазва статуквото, а се отнема от майки, от всички, които работят и се осигуряват за обезщетение за безработица, от всички, които се осигуряват за пенсия, от бебето до възрастния. Взимате от тези бедни, социално слаби хора, за да дадете вероятно на отбрани и приближени малцина фирми на властта, които догодина да изхарчат 2,4 милиарда. Това е израз на политика", подчерта Нинова.
Георги Гьоков също от БСП каза, че управляващите абсолютизират фискалната и макроикономическа стабилност за сметка на най-уязвимите групи. Той прогнозира, че в края на 2016 г. бедните българи ще се увеличат. Депутатът определи като геноцид размера на пенсиите. Според него ръстът на възрастта и стажа за пенсия ще доведе до отлив при осигуряването. Гьоков се обяви за нова политика по доходите, за каквато според него управляващите нямат визия.
Ключова промяна е за земеделските производители, които от догодина ще плащат с 30 лева повече осигуровки. „Това обаче трябва да отпадне", категоричен е д-р Хасан Адемов от ДПС. Той припомни, че миналата година е бил увеличен техният минимален осигурителен доход и затова би трябвало той да се запази, особено за малките производители, които да имат възможност да си поемат въздух и да се стабилизира. „По отношение на максималния размер на пенсията не смятам обаче с този подход на замразяване на максималната пенсия, че можем, осигуряващите се особено, тези, които сега стартират осигурителния си стаж, да бъдат стимулирани да се осигуряват върху реалните доходи", посочи д-р Адемов. Според него проектът за бюджет на ДОО бил „копи пейст" на бюджетите от предишни години, без никаква промяна за отделните слоеве на обществото.
Съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев отправи критики към бюджета на ДОО, като изтъкна, че приходите са подценени и затова може да се очаква дори и преизпълнение. Според него не е отчетен ефектът на криминализирането при укриване на осигурителни вноски и от свободния избор при вноската за втора пенсия.
„Бюджетът ще се справи, в крайна сметка, но няма наченка на смела политика, която да разшири базата на осигуряването", изтъкна Кънев, но настоя за политика, която да отчете регионалните дисбаланси, когато се определят минимална заплата и осигурителни прагове. Съпредседателят на реформаторите поиска и различно осигурително третиране на стартиращите бизнеси, както и за традиционните занаяти на уязвими групи.
Радан Кънев обясни, че депутатите от групата са го подкрепили, но четиримата съпредседатели знаково са гласували „въздържал се".