Проведено от Българската стопанска камара (БСК) анкетно проучване сред фирмите от цялата страна показва, че има 7 групи дейности, които затрудняват данъчните разплащания и отнемат значителен ресурс на бизнеса.
Сред тях са: честа промяна в нормативната уредба, свързана с декларации, бланки, формуляри, режими, срокове и др.; изготвяне на справки и информация във връзка с проверки и ревизионни производства, в т.ч.: многократно копиране, окомплектоване и представяне на едни и същи документи, доказващи плащане на данъчни и осигурителни задължения за даден период, изисквани от органите в различни по време проверки и ревизии; изготвяне и подаване на формуляри за периодична (краткосрочна) и годишна статистическа отчетност.
За да бъде спестено време, необходимо за деклариране и заплащане на данъчно-осигурителни задължения, от БСК имат и конкретни предложения, като промени в приложимата нормативна уредба да се извършват не повече от веднъж годишно, преди началото на финансовата година; да се въведе като задължение НАП да издава юридически обвързващо становище по искане от страна на ДЗЛ. Това би довело до прекратяване на практиката НАП да издава различни становища по идентични казуси. Република България е единствената страна в ЕС, в която все още този въпрос не е уреден законодателно; да се създаде възможност Удостоверението за наличие или липса на задължение по чл. 87, ал. 6 от ДОПК да се получава по електронен път, подписано с електронен подпис от служител на НАП (аналог - електронното свидетелство за съдимост).
Анкетното проучване е проведено в периода октомври-ноември 2015 г. сред фирми в цялата страна от всички икономически сектори.