Да бъде въведена диференцирана ставка от 5% върху хляба, предлагат Националният браншови съюз на хлебарите и сладкарите" и КТ "Подкрепа". Двете организации подписаха споразумение, в което са очертани общите им насоки и перспективи.
Като основание за искането си хлебарите посочват нивото на цените на хляба, чийто ръст в отделни периоди в последните години е два пъти по-висок от нарастването на инфлацията и спадналите цени на горивата, още повече, че дефлацията продължава близо три години.
От браншовата организацията обявиха, че е необходимо да бъде спряно разширяването на сивия сектор в областта на хлебопроизводството. По данни на Съюза, официалният оборот в сектора е около 1 милиард лева, но също толкова е и оборотът в сивия сектор.
Като ефект от намаляването на ставката на ДДС се посочва намаляването на цените на хляба и увеличаване на достъпа на най-бедната част от българското население до този основен хранителен продукт. По този начин ще се стимулира съживяване на крайното потребление, което ще доведе и до икономическо и бизнес оживление.
След намаляването на цената на хляба, ще спадне и дела на сивия сектор в производството на храни и ще се увеличат постъпленията в държавния бюджет от по-големите обороти. От браншовата организация предполагат оживление в сектора, разкриване на нови работни места, а оттам и увеличаване на постъпленията в осигурителната система.
КТ "Подкрепа" и Националният браншови съюз на хлебарите и сладкарите считат, че диференциацията на ДДС трябва да започне от хляба, не само защото това е продукт от първа необходимост, но и защото хлябът е единствената храна, която се произвежда от изцяло българска суровина.
Споразумението е подписано от президента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов и от председателя на браншовата организация Мариана Кукушева.