Днес изтича крайният срок за подаване на данъчни декларации и внасянето на данъка върху доходите на физическите лица. С приключването на данъчната кампания за тази година идват и други два крайни срока за деклариране - на осигурителните вноски и авансовите данъци. Декларацията си можем да подадем на хартия или по електронен път.
Срокът за подаване на данъчната декларация за доходите и плащане на данъка изтича днес.
"3 май е краен срок не само за подаване на декларациите за доходите, но и за плащане на дължимия данък, така че е много важно не просто да се подаде декларацията, но и преводът да бъде нареден, така че най-късно на следващия ден той да постъпи по сметките на НАП", каза говорителят на Националната агенция за приходите Росен Бъчваров.
Изтича срокът за още два вида деклариране:
"Самоосигуряващите се лица, като например счетоводители, адвокати и изобщо хората, които плащат вноските си сами, трябва да не забравят да подадат и осигурителната си декларация. Това е популярният Образец 6, с който те определят общото си годишно осигурително задължение на база на изчисленията в годишната данъчна декларация. Също така не бива да забравяме и, че самоосигуряващите се, които внасят авансов данък, които най-често са наемодателите, трябва да подадат декларацията за авансовите данъци до 3 май и да определят авансовия данък и респективно да го внесат", допълни Бъчваров.
"До 17.30 часа в офисите на НАП. До 20.00 работи Централна поща в София, която има и по-дълго работно време от останалите пощи и онлайн до полунощ. До 12 часа ще оперира системата за онлайн деклариране, но за да се подаде данъчната декларация, е необходим или електронен подпис или по-вероятно и по-лесно безплатният персонален идентификационен код", уточни Бъчваров.
Той подчерта, че плащането на дължимия данък трябва да бъде направено днес, независимо че банковият превод може да постъпи по сметките на приходната агенция утре. Ако не подадем данъчна декларация или не платим данъка си, подлежим на санкции - до 500 лева за неподадена декларация и до 1000 лева за неверни или грешни данни. Капитал
"Грешките, които водят до неприятности, са свързани с недекларирани доходи и съответно укриване на някакъв вид данък. Естествено, ако става дума за по-малка сума, то и административно наказващият орган се съобразява с това, защото глобите са в определен диапазон - до 500 не значи на всяка цена 500, нито пък 1000 - 1000", каза още говорителят на НАП.
Най-лесно и бързо формулярите могат да се подадат по електронен път с персонален идентификационен код. Ако решим да подадем декларацията си на хартия, по-удобният вариант е да изтеглим тази с баркод от сайта на НАП. Тя се попълва и сама смята дължимите сумите. Декларацията попълнена на хартия можем да подадем в офис на НАП или да изпратим по пощата.