Министерството на финансите е склонно да подкрепи промени в законодателната уредба, с които ще отпадне ДДС върху храни, които се даряват. Това обяви пред журналисти финансовият министър Владислав Горанов, цитиран от БНР. Той се срещна с омбудсмана Мая Манолова, представители на хранителния бранш, на Министерството на земеделието и храните, Българската хранителна банка и Българския червен кръст.
По думите на Горанов единственото условие да бъде премахнат косвеният данък е да се гарантира, че няма да се осъществяват измами и да се укрива ДДС. Министърът очаква да получи предложение от хранителната индустрия за точни поправки в Закона за храните, а самото министерство ще разработи поправките в Закона за ДДС.
"Ако не бъдат допуснати измами, механизмът няма да се отрази сериозно на приходите в държавния бюджет", обясни Горанов. Министърът настоява също така да бъдат определени точно бенефициентите, които ще могат да получават дарените храни. Така ще се гарантира, че търговците няма "да даряват" храни на свързани фирми, само за да укрият данъци.
Целта на поправката е да се създаде стимул за даряването на храна, която иначе би отишла на боклука, аргументира предложението си омбудсманът Мая Манолова. Тя заяви още, че е необходимо производителите на храни да бъдат стимулирани да даряват излишната продукция, но е „необходимо, разбира се, да има сериозни механизми за контрол". Манолова уточни, че заедно с Министерството на земеделието и храните и производителите на храни са поели ангажимент да работят до края на месец юли по текстовете, с които ще се направят необходимите промени в Закона за храните, след което ще ги представят на Министерството на финансите, за да бъдат анализирани и взети предвид при изготвянето на бюджета за 2017 година.
На свой ред министър Горанов обясни, че Министерството на финансите има капацитет да разпише необходимите промени в Закона за ДДС така, че те да работят. „Мисля, че говорим на един език какво се изисква, за да можем да ограничим потенциални рискове за фиска", подчерта министър Горанов и допълни, че ако не се допускат злоупотреби, негативният ефект за бюджета от премахването на ДДС върху дарените храни би трябвало да е поносим.