Близо 9 милиарда лева са планирани за изплащането на пенсиите през 2017 г., включително индексацията с 2.4 на сто от първи юли, като сумарно техният размер ще представлява 9.7 % от Брутния вътрешен продукт.
Общите разходи на Държавното обществено осигуряване през следващата година се очаква да достигнат 10,375 млрд. лева. Това е записано в проектобюджета на Националния осигурителен институт (НОИ), който днес ще бъде обсъждан и приет от Надзорния съвет на НОИ.
След индексацията средната пенсия ще достигне 341 лева, но при очаквана инфлацията от 1.5 на сто, пенсиите реално ще се повишат с 1.5 процента.
Парите, които държавата събира от осигуровки, и догодина няма да покрият общите разходи на общественото осигуряване. Недостигът ще е 4,3 милиарда лева, който ще бъде покрит със средства от държавния бюджет от събраните данъци.
Планирано е вноската за пенсия да бъде увеличена с 1 процент - от настоящите 17,8 на сто да стане 18,8 на сто. Няма да се вдигат обаче минималните осигурителни прагове по професии. Заради по-високата минимална заплата от 460 лева, която се планира, ще се увеличат само праговете, които в момента са под това ниво.
Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица ще бъде увеличен на 460 лева при 420 лева в момента.
Възрастта и осигурителният стаж, необходими за пенсия при всички категории, ще продължат да се повишават. В сектор "Отбрана" ще се искат 53 години навършена възраст и 27 години стаж за двата пола. Очаква се догодина броят на пенсионерите да намалее с около 3 000 души.