Срещу отмяната на плоския данък и повишаването на минималната пенсия до 300 лв. се обявиха в сутрешния блок на Нова телевизия председателят на КНСБ Пламен Димитров и икономистът Николай Василев.
„Ако се повиши минималната пенсия, бюджетът ще излезе извън контрол, държавата трябва да се откаже от всички инфраструктурни проекти и трябва да работи само за пенсиите", каза бившият министър в две последователни правителства Николай Василев.
В момента минималната пенсия е 161 лева.
Пламен Димитров предлага на най-бедните да се дават помощи от бюджета.
По неговите думи, минимална пенсия от 300 лева означава преструктуриране на целия пенсионен модел. „Не е времето сега да се прави това. В този момент е популизъм да се предлага подобно решение", коментира Пламен Димитров.
На свой ред Николай Василев обясни, че всеки, който разбира от публични финанси, знае, че може да се говори и за 600 лева минимална пенсия, но това е абсолютно нереалистично и вредно. „За да се увеличи двойно минималната пенсия трябва да се увеличи двойно брутния вътрешен продукт, което вероятно ще стане след 6 години, но не и днес", коментира Николай Василев.
Той е категоричен, че 2016 и 2017 г. са години, в които трябва да има бюджетни излишъци, а не да се харчи с дефицити.
Една от любимите фискални теми за БСП - отмяната на плоския данък и връщането на прогресивното подоходно облагане, отново излезе на дневен ред. Вдъхновени от изборната победа на президентските избори социалистите са внесли в Народното събрание промени в данъчните закони.
В законопроекта им за изменение на подоходното облагане се предлага въвеждане на прогресивна скала за начисляване на данък общ доход. Според нея, получаващите минимална работна заплата, която от 1 януари 2017 г. се повишава до 460 лв., няма да плащат данък върху доходите. Възнагражденията между 460 и 1000 лв. бруто, ще бъдат обложени с 10% данък. Заплатите между 1000 и 2000 лв. ще се облагат с 15 на сто, а възнагражденията между 2000 и 5000 лв. - с 20%. Получаващи най-високите заплати ще плащат и най-големи данъци. Върху възнагражденията 5000 до 10 000 лв. ще се удържат 25%, а за над 10 хил. лв. данъчната ставка е 27%.
Левицата предлага и промени в Данък добавена стойност (ДДС), които предвиждат въвеждане на намалена ставка от 5% за храните за кърмачета, преходните храни, пелените за еднократна употреба, приспособленията за хора с увреждания, детските столчета за кола, доставка на услуги за домашни грижи като гледане на деца, възрастни хора и болни хора.
Според Менда Стоянова, председател на парламентарната бюджетна комисия, тези промeни са предлагани и друг път. Тя смята, че ако сега се приемат тези предложения, бюджетът не би могъл да се приеме във вида, предложен от правителството на ГЕРБ.
Според източници от Министерството на финансите, ведомството на Владислав Горанов подготвят анализ, поръчан от депутатите, за ефекта върху приходите в бюджета, ако предложението на БСП се приложи на практика. „При всички случаи ефектът ще е по-нисък приход от около 1-1.2 млрд. лв., а може би и повече", прогнозира Менда Стоянова.