На практика всички партии обещават в предизборните си платформи да намалят данъчното бреме по един или друг начин. Единственото изключение, може би, е ГЕРБ, тъй като досега управляваха и на практика написаха последния бюджет. Това каза за в интервю за БНР икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
Според него, разделителната линия се явява плоският данък, като само БСП предлагат „плавен изход".
По думите на Ганев, в момента всяка предизборна програма може да има най-различни обещания, тъй като едва ли някоя партия ще управлява сама. Най-вероятно накрая ще има едно коалиционно споразумение, което позволява на всеки да се оттегли от своите обещания.
„Има фискално пространство за намаление на данъците", категоричен е икономистът. Той подчерта, че не е намаляван никакъв данък от 2008-ма година насам, когато беше въведен плоският данък.
„От тогава насам, кризата дойде 2009-а, само увеличаваме, на практика, един или друг данък в държавата - местни, централни, нови данъци върху лихвите. Туристическият данък също е нов, застрахователните премии също се облагат от няколко години. Тоест по-скоро имаме тенденция за по-високи данъци в последните 8-9 години. Сега може да е дошло времето да се върне тази тема за намаляване на данъци", обясни Петър Ганев.
Според него, най-ясният аргумент, че има финансов ресурс за намаляване на данъци, са платените миналата година над 1 милиард лева за АЕЦ "Белене", които не бяха планирани. Последва също непланирано оползотворяване на още един милиард лева за саниране.
„Въпреки тези две бързи решения в края на годината, икономиката пак завършва с излишък! А тази година се очаква да има и повече приходи от миналата! Фискално пространство има. Въпросът е дали то ще бъде изядено с прахосване на ресурс", посочи Ганев.
По неговите думи партиите се карат за какво ли не и малко идеи ги обединяват. Едната възможност за обединение изглежда е антикорупционно говорене, а друга - възможността за "данъчна коалиция" за намаляване на данъчното бреме.
„Едната такава възможност изглежда да е ляво-патриотична, която виждаме в идеите на партиите, е по-скоро за някакво премахване на плоския данък с облекчение и повече наказване на богатите като риторика, тъй като чисто фискален ефект от това няма да има почти никакъв. Другата възможност е дясно-центристка, която предвижда оставане на плоския данък и намаляване на осигуровки или ДДС", прогнозира икономистът.
Ганев изтъкна, че засега се говори за намаляване на ДДС само в някои сектори като лекарства или книги, но по-добре би било, ако даден данък се намали за всички сектори.