Утвърдени са нови образци на документите за изплащане на паричните обезщетения, приложения към НПОПДОО. На интернет страницата на НОИ в рубриката „За потребителя", подрубрики „Формуляри", „Формуляри за временна неработоспособност и майчинство" ще се публикуват утвърдените нови образци на заявления-декларации и удостоверения за изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване, съобщават от Националния осигурителен институт (НОИ).
От там уточняват, че до 15 юли 2018 г. включително в НОИ ще се приемат старите образци на удостоверения за изплащане на парични обезщетения, отнасящи се за периоди преди 1 юли 2018 г. От 16 до 18 юли 2018 г. ще бъде преустановено приемането на удостоверения поради актуализирането на програмните продукти и системи, обслужващи приемането и валидирането на данни за изплащане на паричните обезщетения. След 18 юли 2018 г. ще се приемат само новите образци на Приложения № 9, 10 и 11 към НПОПДОО. Изискванията към структурата, формата, използваните номенклатури и контрола на подаваните данни по новите образци са публикувани в рубриката „Е-услуги".
От съобщението на НОИ до медиите става ясно, че няма промяна в реда и начина на изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване, както и в срока за подаване на документите.
Това обаче може да се промени, ако се приеме предложението на социалното министерство обезщетенията за болнични да се изчисляват на базата на работни часове, а не на работните дни, което беше внесено за обсъждане в Тристранният съвет за национално сътрудничество преди да бъде внесено в Министерския съвет.
Според синдикатите, промяната ще ще засегнат хората, които работят на принципа на сумарното работно време, или с други думи работа на смени. Идеята е, ако смяната е 12 часа и работникът се разболее, времето, в което не е на работа, да се изчислява не в дни, а в часове. Така два дни настинка, трябва да се равняват на 24 часа болничен.
Според работодателите, които подкрепят предложението, до злоупотреби може да се стигне и ако смяната е през почивните дни, а болният почива през делничен ден. Според сегашното законодателство болничните се заплащат от понеделник до петък.
"Тези, които работят на сумирано изчисляване на работното време, работят по свой график. При тях съботата и неделята може да е работен ден, а понеделникът и вторникът да е почивен. Ако на тях им се падне болничният в дните, когато са почивни, се оказва, че трябва да се плати нещо, което всъщност не се полага. Това създава възможности за не добри практики", коментира Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал пред Нова телевизия.
От социалното министерство увериха, че предложението ще бъде внесено за обсъждане на следващото правителствено заседание в сряда.
Сред другите промени на НОИ е и отпускането на паричните обезщетения на осиновителите на деца до 5-годишна възраст, които също влизат в сила от 1 юли. Промяната е по смисъла на приетите изменения и допълнения в Кодекса на труда, Кодекса за социално осигуряване и Наредбата за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване (НПОПДОО).
Право на отпуска и обезщетение при осиновяване на дете до 5-годишна възраст за период от 365 дни от деня на предаване на детето за осиновяване, но не по-късно от навършване на 5-годишната му възраст, вече ще имат осиновителите на деца до 5-годишна възраст, които не ползват отпуска или прекъснат неговото ползване. Те ще получават 50 на сто от полагащото се обезщетение след изтичането на 90 дни от деня на предаване на детето за осиновяване до изтичане на 365 дни или навършване на 5-годишна възраст.