Снимка: pixabay
Георги Вулов
Поредната лобистка поправка на закон се готвят да извършат управляващите, алармира опозицията. От ГЕРБ отговарят: Ние сме лобисти на държавния бюджет. Аргументът на коалиционните партньори за измененията в Закона за акцизите и данъчните складове, с който се въвежда по-висок акциз върху бездимните цигари, е да се увеличат приходите в бюджета. Истината сигурно е някъде по средата.
Промени в данъчни закони са недопустими в средата на годината, според българската Конституция. Това беше и мотивът на народните представители от БСП и ДПС да не подкрепят внесените за първо четене изменения.
Днес предстои бюджетната комисия, ръководена от депутата от ГЕРБ Менда Стоянова, която е и една от вносителките на поправките, да приеме на второ четене измененията и да ги предложи за гласуване в пленарна зала.
Преди седмица, на 18 юли, мнозинството от управляващи и с подкрепата на народните представители от „Воля" прие на първо четене измененията. Според тях от 1 октомври акцизът върху т. нар. бездимни цигари ще се увеличи. Първоначалното предложение беше акцизът между тези цигари и конвенционалните да се изравни и съответно цената им да скочи от 5.50 на 10 лева, според изчисленията на единствения вносител на бездимни цигари в България „Филип Морис", който предлага на пазара специалният продукт IQOS и стиковете за него Heets.
В крайна сметка, заради общественото недоволство и след намесата на премиера Бойко Борисов, се стигна до промяна и мнозинството прие за второ четене да бъдат направени промени, които да увеличат от 26%, колкото е в момента, до 40% от акциза на конвенционалните цигари. Така поскъпването ще е само с 1 лев - от 5,50 лв. в момента за кутия IQOS, на 6,50 лв. от 1 октомври.
Кои цигари са по-вредни за здравето
По време на дебатите управляващи и опозиция си размениха обвинения и обиди на тема лобизъм, както и относно загрижеността за здравето на хората.
От ГЕРБ отклониха обвиненията, че се внася пореден законопроект в защита на някой бизнес, в случая производителите и вносителите на конвенционални цигари.
Управляващите защитаваха идеята си, че с по-високите акцизи, от което и бездимните цигари ще поскъпнат, ще бъде ограничено пушенето, вкл. и на този вид цигари. От БСП се противопоставиха, тъй като все още не е доказана каква е вредата от бездимните цигари и не е основателно да се правят тези промени в средата на годината. "Всички цигари са вредни, но е ясно, че тези, които съдържат никотин и токсични вещества, са по-вредни от тези, които са само с никотин", заяви Румен Гечев от БСП, защитавайки бездимните цигари.
Същия аргумент използва и зам.-председателят на парламентарната група на ДПС Йордан Цонев, който посочи като мотив Движението да е против законопроекта - фискалния аргумент. „В средата на годината няма как да бъде направена равносметка как вървят приходите", категоричен е финансистът от ДПС, а относно вредата им за здравето, Цонев каза, че все още не е доказано категорично, че нагреваемите тютюневи изделия са по-малко безопасни за здравето.
Началото на сагата бездимни цигари
С аргумента, ча Агенция „Митници" губи около 32 млн. лева на година, заради по-ниския акциз, с който в момента се облагат бездимните тютюневи изделия, Менда Стоянова и група народни представители от ГЕРБ внесоха промени в закона, които имаха за цел да изравнят акциза между двата вида цигари. На появилите си обвинения, че се внася лобистки законопроект, Менда Стоянава отговори: „Аз съм лобист за бюджета. Няма да бъда рекламен агент на тютюневите нагреваеми изделия и моля всички колеги, които се изказват занапред, да се ограничават от тази функция." Същите думи изрече тя и в пленарна зала, когато се приемаше законопроекта на първо четене, като допълни: „Ще се спра на бюджетния аспект - има изчисления, че за една година при тази разлика в цените - 2,60 лв. на кутия, се губят около 32 млн. лв."
Внесеният през юни законопроект за повишаване акциза на бездимните цигари, предизвика обществена реакция и както се случва често в такива случи, намеси се премиерът. На 4 юли той разпореди да се изтегли проектозаконът от пленарна зала. Първата реакция на вносителите беше, че проектът наистина ще бъде изтеглен, но след това от ГЕРБ обявиха, че законопроектът ще бъде внесен, като акцизът ще бъде намален.
И отново се получи недоразумение в коалицията, което най-точно определи депутатът от Обединените патриоти Емил Димитров-Ревизоро, който защити промените, като каза, че акцизът върху бездимните цигари е нравствен данък. „Той не цели да създаде търговски предимства на едно дружество за сметка на друго или на един икономически оператор за сметка на друг", посочи Ревизоро в телевизионно интервю. По неговите думи първоначалният отказ на Обединените патриоти да подкрепят вдигането на акциза на бездимните цигари, а след това да променят решението си и да подкрепят измененията, се дължи на поредната некомуникативност от страна на част от управляващите.
Мантрата ЕС
Появи се и аргументът, че промени се правят, за да синхронизираме родното си законодателство с това на Европейския съюз, където бездимни тютюневи изделия се предлагат в 22 от 28-те страни-членки. Никой обаче от защитниците на тази теза, не посочи, че в нито една държава-членка на ЕС не се прилага облагане с акциз, който да е еднакъв с този за конвенционалните цигари. Навсякъде, където има, акцизът за бездимните е значително по-нисък от този за конвенционалните.
Според данни на Европейската комисия, средното облагане в ЕС на бездимните продукти е около 31% спрямо акциза при стандартните цигари. А у нас се предлага да е до 40 на сто от налога върху конвенционалните цигари или съотношението да е почти 2 към 1 и да расте постепенно. Подобно съотношение има само в три държави, пресметнаха от Института за пазарна икономика: Франция, където съотношението е 1,5 към 1, и Испания и Италия, където и в двете държави е 2 към 1.
Масовата практика е съотношението между бездимните и конвенционалните да е 5 към 1, с изключение на Словакия и Словения, където е малко над 4 към 1, в Швейцароия - 4.6 към 1. В Литва, Латвия и Естония съотношението между двата продукта е 5 към 1, в Полша и Дания - 5,3 към 1, в Холандия - 5,8 към 1.
Освен това, в 9 държави-членки не се правят промени, тъй като се изчаква новата акцизна директива на ЕС, за да се въведе нова отделна категория за тези изделия, които да служат за фискални цели. В тези, а и в повечето държави се прилага облагане подобно с нивото за „други тютюневи изделия за пушене", при които средна данъчна тежест от 19 на сто.
Единственият играч на пазара
Както посочихме вече, единствен вносител на бездимни цигари или по-точно на специалния продукт IQOS и стиковете за него Heets, е „Филип Морис България". За по-малко от година, по думите на Менда Стоянова, вносителят е увеличил пазарния си дял у нас с 50%. По време на първото обсъждане в парламентарната бюджетна комисия представителят на „Филип Морис" също защити тезата на противниците на законопроекта: "Има над 46 научни доклада, публикувани в различни международни институти, които потвърждават данните на нашата компания, че продуктът крие по-малък риск за здравето." Освен това, той каза, че в нито една държава от ЕС акцизът за бездимните цигари не е изравнен с този за традиционните, навсякъде е значително по-нисък.
Отговорът на въпроса: каква е ползата и каква е вредата от повишения акциз, не е еднозначен. Само ако се докаже, че бездимните цигари не са вредни или поне по-малко вредни от стандартните, ще докаже, че не е трябвало да се приема по-висок акциз. При всички други случаи, отговорът е, че си е струвало налогът върху бездимните цигари да се увеличи.
Най-вероятно всичко около повишаването на акциза на бездимните цигари ще отмине като буря в чаша вода, както напоследък често се случва с много законопроекти, но със сигурност ще остане като пореден пример за нарушаване на правилата на законодателния процес. И най-смущаващото, че вече става практика при всяка конфликтна ситуация или противопоставяне, проблемът да не може да се разреши без намесата на премиера Борисов.
Още по темата:
И бездимните цигари ще се облагат с акциз
Philip Morris планира да инвестира близо 490 млн. евро в Румъния