Снимка: БГНЕС
В публичното пространство от няколко дни се върти въпросът: Ще падне ли таванът на пенсиите и кога? След поредица от изявления на социалния министър Бисер Петков, подобна възможност се обсъжда, защото все повече ставали пенсионерите, на които се ограничава правото да си получават полагащата им се пенсия в пълен размер.
Равносметката
В момента таванът на пенсията за възраст и стаж е 910 лева и се получава, по окончателни данни от юли 2018 година на НОИ, от 52 360 пенсионери.
Последното решение ще бъде взето в сряда, 26 септември, на заседание на социалната комисия в парламента, където ще се обсъжда дали да се измени Кодексът за социално осигуряване (КСО). Там, обаче мненията на народните представители са разделени, въпреки основният аргумент, че премахването на тавана е не само финансов въпрос, а и на справедливост.
Противниците да се вдига таванът за всички пенсионери, е в изчисленията, т.е. дали са били правилно и коректно изчислени пенсиите преди 1997 година. когато не е воден регистър на осигурените. Техният аргумент е, че през годините са разкривани различни опити за измама чрез представяне на неверни документи, удостоверяващи стаж и възнаграждения, а и много са останали неразкрити.
Какво предвижда КСО
В сега действащия КСО е записано, че от началото на 2019 година таванът за новоотпуснатите пенсии се премахва. Това обаче се оказа своеобразна бариера и от НОИ отчитат значително намалява подаването на документи за пенсиониране от хора с високи осигурителни доходи. И това е нормално, след като може да се изчака примерно половин година, че дори и цяла.
Освен това, за вече опуснатите пенсии с таван, от 1 юли догодина горната граница се увеличава от 910 на 1040 лева, което според пенсионерски организации е несправедливо. Освен тона минималната пенсия за осигурителен стаж ще се увеличи с 4.6%, което ще се отрази и на всички пенсии.
Според разчети на КТ „Подкрепа", след 1 юли 2019 година, когато всички пенсии отново ще бъдат индексирани по т. нар. швейцарско правило, на получаващите сегашния таван пенсиите ще бъдат увеличени със 130 лева, до 1040 лева. По този начин около 25 000 души ще получат действителния си размер и за тях реално няма да има вече таван, но за останалите - малко над 27 000, ще остане да действа ограничението за горната граница.
Първоначалната идея
на социалното ведомства беше да се започне с новоотпуснатите пенсии, но по настояване на пенсионерските сдружения, се е наложила промяната, и вече се предлага таванът за максималния размер на пенсиите да засегни и пенсионерите, които са били ощетени през годините.
Съществува обаче и чисто финансов проблем, както се изрази министър Петков днес пред журналисти в отговор на въпрос дали е възможно таванът да падне за всички пенсионери: „Всичко е възможно, въпросът е дали това би било справедливо и добре прието от обществото, защото действителните размери на някои от пенсиите, които са ограничени от таван, е доста висок. Друг е въпросът доколко обществото ще приеме, че тези пенсии са справедливо изчислени."
Бившият социален министър Иван Нейков е категоричен, че таванът трябва да отпадне за всички. В интервю за bTV преди време, той каза, че за онези около 27 000 души, за които ще продължи да действа таванът, необходимият финансов ресурс е пренебрежимо малък.
Още по темата:
875 лева е средният осигурителен доход за юни 2018 г.
Нова наредба определя правилата за прехвърляне на втората пенсия от частен фонд в НОИ
ЕС реформира пенсионната система с поглед към Швейцария