Снимка: БГНЕС
Преди три седмици бяха отчетени добри резултати на правителството в борбата с контрабандата, но още тогава премиерът предупреди, че трябва да се засили контролът и върху данъчните складаве, защото най-големите злоупотреби били с акцизните стоки. Затова Министерството на финансите предлага Законопроект за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, публикувани за обществено обсъждане на сайта на финансовото ведомства, а до 11 август се приемат становища и предложения по законопроекта.
Законът, когато бъде приет от Народното събрание, ще задължи всички притежатели на лиценз за управление на данъчни складове да въведен за своя сметка „автоматизирани системи за отчетност, които позволяват извършването в реално време на контрол на количества денатуриран по специален метод етилов алкохол или енергийни продукти, които ще се получават и използват в обекта, както и суровините, материалите, произведените или складираните стоки", както и осигурява интернет достъп на митническите органи до автоматизираните системи за отчетност. Така на практика ще бъде въведен постоянен 24-часов видеоконтрол на местата за съхранение на акцизни стоки, както и разпознаване на регистрационните номера на всички превозни средства, които влизат или излизат от данъчните складове.
В мотивите на вносителя е записано, че ще бъде налице ясна проследимост в исторически аспект на транспортните средства, пребивавали на територията на данъчните складове, както и на извършените товаро-разтоварни дейности, и ще се минимизира риска от нерегламентирани действия.
Къде и как се монтират видеокамерите
В законопроекта е описано подробно къде и как трябва да бъдат монтирани видеокамерите, а информацията за извършваното видеонаблюдение се съхранява върху цифровите регистратори за срок не по-малък от 1 месец. Право да ограничат достъпа да цифровите регистратори имат само митническите органи.
След изтичане на едномосечния срок, информацията се архивира, като се съхранява в данъчния склад за срок не по-малък от 2 месеца. Митническите органи могат да правят копия на архива, когато за целите на контрола е необходим по-голям срок за съхранение на информацията.
Преди да бъде изградена, системата за видеонаблюдение и контрол се съгласува с митническите органи, които могат да дават предписания и/или да тестват нейната функционалност и ефективност. Искането за съгласуване на изграждането на системата за видеоноблюдение и контрол се подава по ред и начин, определени с правилника за прилагане на закона, който трябва да бъде приет от Министерския съвет три месеца, след като бъде публикуван законопроектът в Държавен вестник.
Санкциите
В законопроекта е записано, че снимки и видеозаписи е допустимо да се използват както като доказателствено средство или като самостоятелни веществени доказателства.
В допълнителен член 122 са определени и финансовите и административните санкции:- лице, което не е монтирало система за видеонаблюдение се наказва с имуществена санкция в размер от 1 000 до 5 000 лв., като при повторно нарушение санкцията е в размер от 2 000 до 8 000 лв.- лице, което нарушило разпоредбите за постоянен достъп до видеонаблюдението се наказва с имуществена санкция в размер от 3 000 до 8 000 лв., като при повторно нарушение санкцията е в размер от 5 000 до 10 000 лв.
Мотивите
Предложенията за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС) са направени във връзка с необходимостта от създаване на нова нормативна уредба, която да доведе до възможност за оптимизиране на осъществявания контрол от органите на Агенция „Митници" по отношение на акцизните стоки в данъчните складове, както и в обектите на освободени от акциз крайни потребители (ОАКП), пише в мотивите на вонсителя - Министерството на финансите.
Целта на направените нормативни предложения е да се въведат мерки за еднакво третиране на икономическите оператори получили или желаещи да получат удостоверение за ОАКП с другите регистрирани лица по ЗАДС, спрямо които вече са въведени изисквания за автоматизирани системи за отчетност, както и на средства за измерване и контрол. В хода на извършвани проверки от митническите органи се установяват редица случаи на неправомерно поведение на лицата получили статут на ОАКП. Констатирани са множество случаи на формално оформяне на акцизни документи, в които се посочва че акцизните стоки са получени от ОАКП, без същите да са пристигали и/или разтоварени в обекта им. При извършени ревизионни производства на ОАКП са установени редица случаи на използвани акцизни стоки извън посочените в издаденото удостоверение за ОАКП, съответно не е начислен и заплатен дължимият акциз, в резултат на което са установени задължения за акциз на лицата.
Не е представена финансова обосновка на въздействието на законопроекта върху засегнатите страни. Затова от Дирекция „Модернизация на администрацията" към Министерския съвет предлага мотивите на вносителите да бъдат допълнени с кратко описание на предложените промени в ЗАДС и да се обоснове защо не се очакват промени в административната тежест. Предлага се за яснота да се опише накратко какво е актуалното състояние на уредбата по ЗДДС относно съществуващата финансова тежест, как предложените промени ще доведат до намаляване на финансовата тежест за определена група заинтересовани страни, както и до каква степен с нормативните промени ще се засегнат съществуващи режими и услуги.