Снимка: Pixabay
С предложените неотдавна за обществено обсъждане помени в данъчните закони за следващата година, които парламентът трябва да приеме преди да одобри държавния бюджет за 2019 година, на министъра на финансите Владислав Горанов, са включени и изменения в Закона за ДДС. Те, обаче, не съвпадат с исканията на повечето читатели на Infostock.
В анкетата на сайта, в която са участвали до 10.30 часа в сряда, 11 септември, 842 читатели, повечето от тях искат да се намали ДДС за книги, храни и лекарства. 55.94% от участвалите в анкетата са категорични за промяната, тъй като „ще стимулира потреблението". Други 15.56% пък смятат, че промяна на косвения данък трябва има „само върху храните и лекарствата". Или общо 71.50% са за намаляване, което означава, че на всеки 10 от анкетираните седем от тях искат промяна.
В пакета от данъчни закони, които предлага министър Горанов, не се предвижда намаляване на ставката, която 20%, но и най-много са промените в Закона за ДДС. Сред тях има и такива, които имат санкциониращ характер към онези юридически лица, които търсят"вратички" да избегнат регистрацията по ДДС.
Текстът, който се предлага, за да се ограничи бягството от регистрация по ДДС при достигнат прага от 50 хил. лв., е да се забрани регистрация на нова фирма. Според вносителите на измененията, поводът за този промяна е, че „има компании, които са индиректно свързани и са на един адрес, данъчните да могат да ги регистрират по ДДС, ако сборът на оборотите им надхвърля прага от 50 000 лева".
В същото време се обмисля освобождаване от регистрация по ДДС на скъпоплатени спортисти. Това става с промяна в Закона за облагане на доходите на физическите лица, където доходите на спортисти и треньори се приравняват по договори със спортни клубове на доходи от трудови правоотношения.
Друга промяна в Закона за ДДС предвижда прехвърлянето на акции или дялове, еквивалентни на акции в дружества, които дават на притежателя им юридически или фактически права на собственост върху недвижим имот или част от него да стане облагаема доставка. Целта е да се премахне често заобикаляне на закона, при което чрез изповядване на сделки за прехвърляне на акции и дялове фактически се прехвърля собствеността върху имоти, използвани за жилищни нужди на физически лица, като така се избягва възникването на задължения за ДДС.
И нещо много важно! Предлага се ново тълкуване на понятието "нова сграда". От догодина при направено подобрение или дострояване в сграда, което води до корекции на ползвания или неползвания данъчен кредит, промените в неговия размер ще могат да се правят в 20-годишен срок, считан от годината на ползване на кредита.
Но нека се върнем на анкетата на Infostock. От участвалите в нея 842 читатели 15.32% са категорично против да се намалява ДДС, тъй като „изчисляването става твърде сложно и събираемостта ще падне", а още 10.81% смятат, че с измененията „ще бъде ощетен държавният бюджет". Като прибавим към тях и онези, които не са запознати с проблема или не ги интересува (общо 2.38%), означава, че на всеки 10 от анкетираните три са против.
Явно искането на читателите за намаляване на ДДС върху книги, храни и лекарства не е в плановете на правителството в рамките на този мандат. Още повече, че и премиерът Борисов е категорично против да се намалява ставката по ДДС. „Коалицията реши, така както е записано в споразумението и беше основният упрек към мен, данъчните закони в рамките на мандата да не се променят. Всички намалявания на ДДС влизат в този член от коалиционното споразумение", заяви Борисов на 25 юни след разгорещено заседание на коалицията.
Още по темата:
Диференцираните ставки за ДДС не са ефективна социална мярка
Край на търговската война искат читателите на Infostock.bg
Слабо изменение за SOFIX през 2019 г. очакват читателите на Infostock