Снимка: БГНЕС
Три са новостите в данъчната кампания за 2020 година за физическите лица, която ще стартира отново на 10 януари, както и миналата година, заради промени в данъчното и осигурителното законодателство. Преди кампаниите започваше веднага след новогодишните празници.
Новият срок е необходим за осигуряване на всички данни и отчети от работодатели, както и технологично време за данъчната администрация, за да стартира кампанията, тъй като от тази година Националната агенция (НАП) за приходите ще предлага попълнени декларации с данни от трудови правоотношения и хонорари. На гражданите остава само да ги прегледат, коригират и допълнят при необходимост. За целта те трябва да имат персонален идентификационен код (ПИК), издаден от НАП.
„Ако данъкоплатецът има други източници на доходи - наем или някой вид доход с данъчни облекчения, той трябва да ги попълни допълнително и да коригира данъчната си декларация, попълнена от НАП", препоръча в интервю на БНР говорителят на приходната агенция Росен Бъчваров.
Поради тази нова услуга, много хора ще поискат ПИК, който се издава от всяка териториална данъчна дирекция в цялата страна, не само на територията на която живее данъкоплатецът. Очакванията на приходната агенция са тази година по електронен път да подадат декларациите си над 60% от българските данъкоплатци.
Самоосигурявалите се през 2019 г. са задължени да подадат декларацията си електронно.
Данъчна декларация за доходите си през 2029 година са длъжни да подават всички български граждани до 30 април, които имат доходи от други дейности извън работната заплата или пенсия, като граждански договори, хонорари, наеми, припомнят от НАП. "Вече служебни бележки не са необходими, които преди се прилагаха към данъчната декларация. „Тази информация се съдържа в т.нар. "сметки за изплатени суми", които работодателите издават", обясни говорителят на НАП и добави, че тази година няма промяна в дизайна на данъчната декларация и в електронната услуга. Автоматичното попълване беше планирано за началото на февруари, но ще се забави с един месец. Затова тези, които ще разчитат на тази нова услуга, ще трябва да изчакат 1 март, съветват от НАП.
Затова се удължава и срокът за ползване на 5% отстъпка или до 500 лева от данъка за довнасяне за гражданите, които са подали данъчни декларации до края на март. Предишния срок беше 31 януари, но от приходната агенция припомнят, че право на тази отстъпка имат само онези данъкоплатци, които са изплатили всичките си стари задължения, вкл. и глоби от „Пътна полиция".
И третата новост е, че към данъчните декларации, освен справки за доходите от работодатели за допълнителни възнаграждения, извън работната заплата, няма да се прилагат, а справката за изплатени през годината доходи и удържани данъци и задължителни осигурителни вноски вече ще се внася само по електронен път. Вече няма да се прилагат и копия от решение за намалена работоспособност, копие от решение за ТЕЛК/НЕЛК и копия на платежни документи, които удостоверяват направените вноски за закупуване на осигурителен стаж при пенсиониране. Това се отнася най-вече за пенсионерите, които през миналата година са имали доходи извън пенсията.
Още по темата:
Онлайн калкулатор ще помага на софиянци да изчислят новия данък за колата си
Колко ще плащат софиянци за замърсяващите въздуха коли през 2020 година