Снимка: iStock
Членът на Асамблеята на щата Ню Йорк, Анна Келес е уморена от цялата насаждаща страх ситуация относно законопроекта, който тя написа – и спонсорира – за поставяне на двугодишен мораториум върху определени видове нови мини за криптовалута в щата. Съдбата на мярката, която бе приета от щатския сенат в ранните часове на петък сутринта, е в ръцете на губернатора Кати Хочул, която можеше да я подпише като закон или да наложи вето.
„Важно е да се разбере, че това не е забрана“, каза Келес в разговор със CNBC в петък.
„Това е като законопроект от три страници. Така че би било чудесно просто хората да го прочетат, но често завършва с интерпретация, основана на емоции“.
Законодателството има за цел да ограничи въглеродния отпечатък на щата, като се справи с криптомините, които отговарят на много специфични критерии.
От една страна, те трябва да използват енергоемкия метод за удостоверяване на доказателства за работа, за да валидират блокчейн транзакциите. От друга страна, те трябва да черпят електроенергия от електроцентрали, които изгарят изкопаеми горива. В рамките на тази подкатегория мини мярката се прилага само за онези, които искат да разширят или подновят разрешителните, докато на новите участници няма да бъде разрешено да влязат онлайн.
Добивът с доказателства за работа, който изисква сложно оборудване и много електричество, е почти синоним на биткойна. Етериумът преминава към по-малко енергоемък процес, но все още ще използва този метод поне още няколко месеца.
„Ако има операция за добив на криптовалута, като тази в Сиракуза, където има хиляди компютърни процесори за добив на криптовалута и те са пряко свързани с мрежата: това не е мораториум върху това съоръжение“, обясни Келес, която разкри пред CNBC, че не притежава никакви криптовалути, но активно проучва сектора.
В допълнение, това няма да засегне съществуващите операции в електроцентралите, тъй като не е със задна дата, нито ще засегне „бутикови или дребномащабни миньори на криптовалута, които работят с четири, пет, десет, двадесет компютъра в мазето си“, каза тя.
Келес каза, че нейният законопроект е по същество само един голям бутон за пауза, предназначен да спре начина, по който оперира щатската криптоминна индустрия, работеща на електроцентрали, базирани на въглища и природен газ. Тези енергийни източници се намесват в агресивните закони за климата на щата, които изискват от него да стане нетно неутрален по отношение на емисиите на парникови газове до 2050 г.
„Тя е много тясна и по никакъв начин няма да повлияе на способността на никого да купува, използва, продава или инвестира в която и да е криптовалута, включително всяка криптовалута, която се основава на методи за валидиране на доказателство за работа като биткойн“, продължи Келес.
Откат на криптоблока
Криптоминната индустрия се обедини, за да оспори законодателството.
Миньорите казват, че въпреки че този законопроект е сравнително тесен, те са загрижени за възможността за регулаторно промъкване.
„Мораториумът и забраната за това как миньорът получава енергия – зад измервателния уред спрямо мрежата – не са гостоприемни за миньорите“, каза Фред Тийл от Marathon Digital.
„Ню Йорк има проблем със задръстванията на мрежата, който изобщо не се влияе от консумацията на енергия зад измервателния уред“, продължи Тийл. „В крайна сметка това изпраща послание към миньорите да стоят далеч от Ню Йорк, защото това са само първите стъпки в това, което може да се превърне в забрана на минното дело в щата“.
Миньорите правят големи капиталови инвестиции, които могат да изискват до пет години, за да осигурят възвръщаемост, плюс възвръщаемост на инвестициите. Тийл каза, че никоя компания не е склонна да рискува да инвестира в щат, където след две години или дори по-рано, те могат да бъдат принудени да затворят и да се преместят.
Келес каза, че криптоминьорите, които оспорват законопроекта, звучат много като нефтената и газовата индустрия. Тя казва, че и двете използват реплики, като например: „Ако го направите в бъдеще, това ще попречи на свободната търговия – и всяка регулация е лоша“.
Тя също така не се притеснява, че криптоминьорите напускат Ню Йорк, защото в крайна сметка, като всяка компания, техният интерес е печалбата.
Миньорите в мащаб се конкурират в индустрия с нисък марж, където единствената им променлива цена обикновено е енергията, така че те са стимулирани да мигрират към най-евтините източници на енергия в света – които също са възобновяеми. Ню Йорк е бастион на евтина и възобновяема енергия, което е огромно привличане за индустрията.
Една трета от щатското производство в Ню Йорк идва от възобновяеми източници, според последните налични данни на Американската администрация за енергийна информация, а щатът произвежда повече водноелектрическа енергия от всеки друг щат на изток от Скалистите планини.
„Най-старата и най-голямата операция за добив на криптовалута в страната е в щата Ню Йорк и е изцяло на водноелектрическа енергия. Водноелектрическата енергия не може да бъде вдигната и преместена“, каза Келес, която също отбеляза, че водноелектрическата енергия е най-евтината форма на възобновяема енергия.
В допълнение, щатът има студен климат, което означава, че е необходима по-малко енергия, за да се охладят на компютрите, използвани в добива на криптовалути. Ню Йорк има много изоставена индустриална инфраструктура, която също е узряла за преустройство.
„Да се каже, че миньорите могат да вземат и да напуснат и да отидат във всеки един щат, който поискат, и д имат достъп до този вид енергия... Според мен предизвиква страх това изказване“, каза Келес.
Някои данни обаче показват, че миньорите са започнали да напускат Ню Йорк и да се насочват към по-приятелски политически юрисдикции като Уайоминг и Тексас миналата година, преди очакваните репресии. Данните от компанията за цифрова валута Foundry показват, че делът на Ню Йорк в мрежата за добив на биткойни е спаднал от 20% на 10% между октомври 2021 г. и края на януари.
„Нашите клиенти се страхуват да инвестират в щата Ню Йорк“, каза Кевин Джанг от компанията за криптодобив.
„Дори от разполагането на капитал от 500 милиона долара за минно оборудване, по-малко от 5% са отишли в Ню Йорк поради недружелюбния политически пейзаж“, продължава Джанг.
Кой трябва да регулира всичко това?
Истинският проблем на законодателството се свежда до въпроса кой да регулира: криптоминьорите или генераторите на енергия.
„Това е двугодишен мораториум върху използването на електроцентрали“, каза Келес. „Някои от моите колеги казват: „Знаете ли, това наистина е законопроект за електроцентрала“.
Тази логика дразни някои криптоминьори.
„Ако ставаше въпрос само за презареждане на въглищни централи, тогава щеше да е много по-лесно и по-справедливо просто да се забрани за презареждане на въглищните централи“, казва Тийл. „Проблемът е решен“.
Някои от най-големите имена в биткойн пространството – включително Джак Дорси, Том Лий, Ник Картър и Майкъл Сейлър – наскоро подписаха съвместно писмо до Агенцията за опазване на околната среда, в което се противопоставиха на демократите в Конгреса, които приравняват центровете за данни със съоръженията за производство на електроенергия. Въпросът беше напълно отделен от Закона за мораториума в Ню Йорк, но се прилага същата логика.
В писмото се казва, че центровете за данни, които съдържат „миньори“, не са по-различни от центровете за данни, притежавани и управлявани от Amazon, Apple, Google, Meta и Microsoft. Според писмото всяка от тях е просто сграда, в която електричеството захранва ИТ оборудването, за да изпълнява изчислителни натоварвания.
„Регулирането на това, което центровете за данни позволяват на компютрите си да правят, ще бъде огромна промяна в политиката в Съединените щати“, се казва в писмото.
Келес отбеляза, че законопроектът в Ню Йорк не криптоминьорите от другите големи потребители на енергия — просто „няма други потребители на енергия, които купуват електроцентрали“.
„Не става въпрос за индустрията, а за използването на електроцентрали“, напомни тя.
Но Ник Картър от Castle Island Venture твърди, че Ню Йорк сега „регулира съдържанието на центъра за данни“ и на практика е „забранил един вид изчисления“.
„Те пряко контролират това, което представлява валидно използване на властта“, написа Картър в туитър.
Неемоционални политически решения
Келес каза, че ключът тук е да се гарантира, че щатът не взема емоционални или политически решения. Тя обясни, че затова втората половина на законопроекта, която изисква органите на щата да оценят въздействието на индустрията, е най-важната част от него.
„Нашите научни експерти и експертите по околната среда ще събират данни за въздействието на индустрията върху способността ни да постигнем целите си“, каза тя, позовавайки се на Закона за лидерството в областта на климата и защитата на общността (CLCPA). Споразумението е „сред най-амбициозните закони за климата в света“ и изисква от Ню Йорк да намали емисиите на парникови газове в цялата икономика с 40% до 2030 г. и не по-малко от 85% до 2050 г. (спрямо нивата от 1990 г.).
Двегодишният мораториум върху закупуването на електроцентрали, базирани на изкопаеми горива, в Ню Йорк ще даде на учени и експерти от Департамента за опазване на околната среда времето, от което се нуждаят, за да завършат изчерпателно и прозрачно изявление за въздействието върху околната среда.
„Таксата за тях, както е посочено в законопроекта, е да оценят въздействието на индустрията за добив на криптовалута върху способността ни да постигнем целите си на CLCPA“, продължи Келес.
Не е ясно дали разследването ще проучи и начините, по които миньорите могат да помогнат за устойчивостта на мрежата и да стимулират изграждането на възобновяема инфраструктура.
Тексас, например, служи като пример за това как мините за биткойн могат да помогнат за стабилизиране на енергийните мрежи, като гарантират, че търсенето винаги е равно на предлагането.
Миньорите на биткойн също подобриха икономиката на възобновяемите енергийни източници. Когато тези купувачи на енергия си сътрудничат с възобновяемите енергийни източници, това създава финансов стимул за изграждане и подобрява основната икономика на производството на възобновяема енергия, която е изпълнена с нестабилност.
Още по темата:
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▲0.08% |
USDJPY | 157.70 | ▼0.04% |
GBPUSD | 1.25 | ▲0.17% |
USDCHF | 0.90 | ▲0.19% |
USDCAD | 1.44 | ▼0.07% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 564.80 | ▼0.33% |
S&P 500 | 6 073.62 | ▼0.35% |
Nasdaq 100 | 21 921.90 | ▼0.38% |
DAX 30 | 20 064.10 | ▼0.07% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 96 362.80 | ▲0.72% |
Ethereum | 3 401.18 | ▲2.10% |
Ripple | 2.20 | ▲1.88% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 70.21 | ▲0.78% |
Петрол - брент | 73.40 | ▲0.71% |
Злато | 2 627.42 | ▼0.20% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 538.62 | ▼0.25% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.46 | ▼0.16% |
Germany Bund 10 Year | 132.90 | ▼0.59% |
UK Long Gilt Future | 91.74 | ▼0.41% |