Европейската централна банка трябва да бъде предпазлива при внедряването на инструменти за ограничаване на разходите по заеми на по-слабите нации, каза президентът на Bundesbank Йоахим Нагел, цитиран от "Блумбърг".
В първите си забележки по въпроса, откакто ЕЦБ ускори работата по кризисен инструмент, германският политик каза, че служителите трябва да прилагат такива мерки само при „изключителни обстоятелства и при тясно определени условия“.
Той също така отбеляза, че е „практически невъзможно“ да се установи дали разширеният спред между членовете на еврозоната е оправдан.
„По тази причина бих предупредил да не се използват инструменти на паричната политика за ограничаване на рисковите премии“, каза той във виртуална реч на събитие във Франкфурт. „Човек лесно може да се окаже в тежко положение.“
10-годишната премия за доходност на Италия спрямо тази на Германия – ключов измерител на риска в региона – остана с пет базисни пункта по-висока при 191 базисни пункта след коментарите на Нагел, след като падна до седемседмично дъно в петък.
С наближаването на първото повишение на лихвените проценти от ЕЦБ, инвеститорите се съмняват дали растящите разходи по заеми могат да принудят по-слабите нации да повторят кризата с държавния дълг в Европа от миналото десетилетие. След като доходността на италианските облигации скочи до многогодишен връх през юни, официални лица обещаха да разработят инструмент за спиране на сътресенията.
Забележките на Нагел са най-критичните досега от член на Управителния съвет на ЕЦБ. Той предупреди, че централните банки „не трябва да се водят от това, което често е много краткотрайно развитие на финансовите пазари“ и че всеки инструмент ще трябва да бъде „ясно дефиниран“.