Снимка: iStock
Доверието бързо ерозира в криптосектора, тъй като той е изправен пред вълна от фалити и разследвания на Сам Банкман-Фрайд и неговата неуспешна борса, FTX, за загуба и неправомерно изразходване на милиарди долари в потребителски депозити.
Но Диди Тайхуту; съпругата му Ромен; трите му дъщери и Теди, кученце померан, което те осиновиха в Португалия миналата година, са толкова уверени, колкото винаги в залога си на биткойни – те просто променят начина, по който го съхраняват, разказва CNBC.
Откакто ликвидираха всичките си активи и закупиха биткойни през 2017 г., когато се търгуваха на около 900 долара, семейство Тайхуту са запазили своите криптобогатства на три основни места: централизирани борси, или CEX, като Bybit и Kraken; децентрализирани борси, или DEX, като Uniswap; и хардуерни портфейли, скрити в тайни трезори на четири различни континента.
Но тъй като брокерите на дигитални активи, заемодателите и борсите продължават да изпадат в несъстоятелност – блокирайки клиентски средства в процеса – холандското петчленно семейство проактивно премества 1 милион долара в криптовалута в DEX, което позволява на потребителите да задържат попечителството на своите токени.
„За мен биткойнът все още означава свобода и децентрализираната валута трябва да може да се използва от всеки по света, без да е необходимо да правите KYC или други регулаторни неща“, каза Диди Тайхуту пред CNBC, имайки предвид опознаването на клиента, или KYC съответствие, изисквано от много централизирани платформи като Coinbase. DEX не изискват от потребителите да свързват лична карта или банкова сметка към платформата, което я прави идеално решение за попечителство за семейство Тайхуту.
CNBC се свърза с 44-годишния глава на семейството няколко дни след като то се премести от Лагос, Португалия, в Пукет, остров точно до западния бряг на континентален Тайланд в Андаманско море. Семейството в момента живее с 0.3 биткойна на месец – около 5000 долара – и изкупуват обратно биткойни, които са продали, когато криптовалутата се търгуваше на около 55 000 долара преди година. За Семейство Тайхуту каскадата от фалити на криптовалути и неуспешни токени просто показва, че „биткойнът е кралят“ и „напълно различен от всички останали проекти“, каза Диди Тайхуту.
Въпреки че Семейство Тайхуту нямаха токени, свързани с FTX, Celsius, Voyager Digital или някоя от другите платформи, които наскоро паднаха, вълната от провали им напомни за важността на собствеността.
В криптовалутата една от мантрите е „не са ваши ключовете, не ваши и монетите“, което означава, че законното притежание на токени идва чрез попечителството на съответните частни ключове. DEX като Uniswap и SushiSwap са peer-to-peer платформи, където транзакциите се извършват директно между търговци, като изцяло изключват посредници като банки и брокери. Това означава, че потребителите запазват попечителството върху своите токени, като никога не предават личните си ключове.
DEX елиминират централизираните посредници от финансови транзакции като търговия, държане и прехвърляне на активи чрез програмируеми части от код, известни като интелигентни договори. Тези договори са написани на публична блокова верига като етериум и се изпълняват, когато са изпълнени определени условия, отричайки необходимостта от централен посредник.
По същество с DEX се доверявате на кода, а с CEX се доверявате на хората.
„Никога не изпращате своите биткойни на борса. Вашите биткойни остават в собствения ви портфейл, което означава, че имате пълно попечителство върху вашите монети“, обясни Тайхуту. „Вие се свързвате с DEX и като направите тази връзка, търгувате от собствения си портфейл“.
Този нюанс на собственост е критичен.
„Ако DEX се срине, това няма значение, защото биткойните винаги са във вашия собствен портфейл“, добави той.
Промяна на тяхната стратегия за съхранение
От самото начало Тайхуту каза, че е разбрал, че нещо „наистина не е наред“ с FTX, въпреки че беше един от най-големите CEX на планетата, преди да се срине през ноември.
„Твърде много инфлуенсъри получиха твърде много пари, за да го популяризират“, каза Тайхуту, който добави, че надеждните криптопродукти и компании обикновено не разчитат толкова много на одобрението на знаменитости.
Тайхуту беше научил урока си през 2017 г., когато загуби четири биткойна при хакване на централизирана борса, известна като Cryptopia.
„От този момент винаги търся алтернативи“, каза той.
Хората, които изберат да държат собствена криптовалута, могат да я съхраняват „гореща“, „студена“ или някаква комбинация от двете. Горещият портфейл е свързан с интернет и позволява на собствениците сравнително лесен достъп до своите монети, за да могат да харчат своите криптовалути. Компромисът за удобство е потенциалното излагане на лоши актьори.
„Студеното съхранение често се отнася до криптокомпонент, който е преместен в портфейли, чиито частни ключове – паролите, които позволяват на криптода бъде преместен от портфейла – не се съхраняват на компютри, свързани с интернет, така че хакерите да не могат да проникнат в компютъра и да открадне частните ключове“, каза Филип Градуел, главен икономист на Chainalysis, фирма за блокчейн данни.
Устройства с размер на палец като Trezor или Ledger предлагат начин за осигуряване на криптотокени „на студено“. Square също изгражда хардуерен портфейл и услуга, „за да направи биткойн попечителството по-масово“. Семейство Тайхуту до голяма степен разчита на студено съхранение, за да защити своите жетони през последните шест години.
В момента Тайхуту държат 27% от своите криптохолдинги „горещи“ на централизирани борси като Bybit, платформа, която Тайхуту каза, че е прозрачна и подкрепена от реални активи. Той също така държи някои токени на Kraken, тъй като това е една от най-старите борси. Той нарича това криптоскривалище свой „рисков капитал“ и използва тези криптомонети за дневна търговия и потенциално несигурни залози.
Останалите 73% от общото криптопортфолио на семейство Тайхуту е в студени складове. Тези студени хардуерни портфейли, които са разпространени по целия свят, държат биткойни, етер и малко лайткойни.
Семейството отказа да каже колко държи в криптовалута, но разкри, че прехвърлят биткойни, етер, лайткойни, полкадот и други токени на стойност 1 милион долара от тези хардуерни портфейли и централизирани борси към децентрализирани борси.
Тайхуту каза, че в крайна сметка иска да премести 100% от криптоспестяванията на семейството в DEX и да инвестира 15% от нетната им стойност в DEX за новопоявили се клиенти, тъй като вижда тези децентрализирани платформи като централната част на следващия бум. Когато го попитаха защо влиза ол-ин в DEX, вместо да държи криптовалутата си студена, Тайхуту посочи лесния достъп.
DEX му позволяват да свърже криптография, която той защитава на флаш памети в скривалища по целия свят, директно към платформата, което означава, че той може да прави сделки много по-лесно, като същевременно защитава своите токени.
„Нашият капитал сега е наистина труден за използване в търговията, защото тогава трябва да изпратя своите биткойни от книгата си в борса“, каза Тайхуту.
Финансовата поверителност, предлагана от DEX, също е огромен стимул.
„Вие търгувате от анонимен счетоводен регистър на борса като анонимен субект“, каза той. „Получавате пълен достъп до търговия без KYC по децентрализиран начин на DEX“.
Тайхуту не е сам в изместването на фокуса си към DEX. След фалита на FTX приходите от продажби на Trezor са скочили с 300% и милиарди долари в биткойни са избягали от борсите. Междувременно Multicoin Capital, фирма за криптоинвестиции, каза на командитисти, че 7% от нейните активи се съхраняват по подобен начин на студено, в портфейли, които се пазят от самите себе си.
Плюсовете и минусите на DEX
Централизираните борси са голяма част от това, което спомогна за усвояването на криптовалутите, като предложи на новите инвеститори лесен достъп.
„Централизираните борси изиграха жизненоважна роля в приемането на криптовалута“, каза Остън Бънсен, съосновател на QuikNode, която предоставя блокчейн инфраструктура на разработчици и компании. „С техния растеж дойде и растежът на индустрията“.
Но през последните няколко години и особено през последните шест месеца популярността на децентрализираните борси нарасна, тъй като инвеститорите търсят да търгуват по начин, който защитава средствата им.
Боаз Собрадо, базиран в Лондон финтех анализатор на данни, вижда три основни предимства на DEX: Те не са попечителски, което означава, че не е нужно да се доверявате на някой, като Сам Банкман-Фрайд, да съхранява средствата ви вместо вас; те са отворени, което означава, че всеки по света може да участва; и данните за транзакциите са по-широко достъпни, намалявайки риска вътрешните лица да получат предимство от знанията, които имат само те.
Uniswap е улеснила повече от 1 трилион долара в обем на търговия от около 100 милиона сделки, откакто стартира през 2018 г., според изследователска бележка от Bank of America от 13 юни. Конкурентни DEX, като SushiSwap и PancakeSwap, също спечелиха сцепление сред търговците, въпреки че Uniswap все още представлява около 51% от всички обеми на търговия на DEX от година до момента.
Въпреки че DEX играят важна роля в екосистемата на цифровите активи, има много причини тези децентрализирани платформи да не засенчат централизираните си връстници скоро, според Алкеш Шах, ръководител на стратегията за web3, крипто- и цифрови активи на Bank of America.
„Централизираните борси предоставят обслужване на едно гише за инвестиране или търговия с цифрови активи с някой, с когото да говорите, ако нещо се обърка – това ще бъде от решаващо значение за масовото приемане отвъд днешните ранни осиновители“, каза Шах пред CNBC.
Шах каза, че инвеститорите вероятно ще предпочетат борси, които са по-прозрачни относно техните оперативни практики, добавяйки, че регулираните и прозрачни CEX вероятно ще бъдат важни за масовото приемане в дългосрочен план.
Bank of America заяви в своята бележка от юни, че очаква Uniswap, по-специално, да бъде изправена пред регулаторен контрол. Банката заяви, че също така вижда потенциал Комисията за ценни книжа и борси да изисква регистрацията й като национална борса за ценни книжа или брокер-дилър.
„Uniswap може да не е в състояние да спазва регулаторните изисквания, като се има предвид неспособността й да проверява самоличността на потребителите, да прилага AML/KYC изисквания [борба с изпирането на пари/опознайте своя клиент] или да предоставя необходимите разкрития за хилядите токени, изброени на нейната платформа,“ се казва в изследователската бележка.
Някои централизирани платформи разделят разликата, като предлагат услуги от тип DEX, но не е ясно с какъв регулаторен удар в крайна сметка могат да се сблъскат.
Междувременно Собрадо каза пред CNBC, че на този етап повечето DEX губят пари, което означава, че може да не са устойчиви.
DEX също са автоматизирани маркет мейкъри, което означава, че борсата събира ликвидност от своите потребители и след това използва алгоритъм за ценообразуване на активите в този пул. Собрадо каза, че този модел се е доказал като забележително издръжлив, но не е доказан в сравнение с борси за поръчки като Coinbase.
При всичко това „Биткойн семейството“ все още вярва, че оригиналната криптовалута е солиден залог. Те казват, че не са били повлияни от сътресенията от последните шест месеца.
„Изглежда получаваме този урок всеки цикъл на биткойна“, каза Тайхуту. „Беше Mt. Gox, забраняваше биткойн в Китай, забраняваше копаене. Всеки път има драма“.
„Но като погледнем сегашната ситуация: имаме огромна война, имаме огромна финансова криза, имаме FTX, имаме Celsius, имаме много сигнали за мечи пазар“, каза той. „Мисля, че биткойнът наистина се държи силно на 16 800 долара. За мен биткойнът все още се справя перфектно и все още прави това, което винаги прави: като децентрализирана валута, която може да се използва от всички хора по целия свят“.
Още по темата:
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.05 | ▲0.18% |
USDJPY | 153.90 | ▼0.16% |
GBPUSD | 1.26 | ▼0.09% |
USDCHF | 0.89 | ▼0.25% |
USDCAD | 1.40 | ▲0.19% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 720.20 | ▲0.27% |
S&P 500 | 6 016.88 | ▲0.14% |
Nasdaq 100 | 20 949.30 | ▲0.06% |
DAX 30 | 19 466.50 | ▲0.34% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 97 510.60 | ▼0.56% |
Ethereum | 3 470.93 | ▲3.13% |
Ripple | 1.45 | ▲1.21% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 70.99 | ▼0.43% |
Петрол - брент | 74.40 | ▼0.21% |
Злато | 2 684.51 | ▼1.30% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 535.38 | ▼1.66% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 110.16 | ▲0.10% |
Germany Bund 10 Year | 134.95 | ▲0.30% |
UK Long Gilt Future | 95.02 | ▲0.54% |